Někdo je možná poněkud překvapen, jiný jásá, další možná zívá. Totiž v programu ústeckého Činoherního studia se nedávno, v posledních dvou měsících, objevují pozvánky na program „Batůžek extra“. Co to vlastně je? A proč je nyní Činoherák pořádá?
Ale žádné zbytečné strachy, nehledejme za tím nic až tak „extra“ složitého. „Naše Batůžky extra jsou vlastivědné procházky po místech se silným geniem loci na Ústecku, v okolí Ústí nad Labem,“ vysvětluje Filip Nuckolls, režisér i umělecký šéf Činoherního studia.
„Pořádáme je po úspěchu vlastního turistického klubu Batůžek, jehož atmosféru jsme chtěli tak jako všechno, co rádi děláme nabídnout i našim divákům,“ dodává druhý muž Činoherního studia. A pokračuje otázkou: „Přidáte se k nám?“
Filipe, vy jste takříkajíc duchovním otcem celé nové (ne)divadelní akce, výletů za zajímavými místy a svěžím povětřím. Jak vás vlastně napadlo vytáhnout diváky Činoherního studia do plenéru?
Myslím si, že divadlo nemá být jen uzavřenou institucí. Má nabízet i netradiční kulturně společenské akce.
Třeba právě Festival Sudety, nový festival Pult, live cooking (živé vaření) s herci ČS nebo nové, ale už teď osvědčené Batůžky.
Zároveň je oblast Ústecka bohatá na fragmenty velmi divoké historie, bez jejíž znalosti nelze stavět sebevědomou občanskou společnost, což je cílem Činoherního studia v Ústí nad Labem.
Chvályhodné. Máte na to nějakého specialistu? Třeba lidi z Muzea města Ústí, se kterým spolupracujete na nepravidelné sérii Ústecká NEJ?
Tentokrát ne. Historii těch míst nám osvětluje Petr Karlíček, děčínský archivář.
Ale právě s Petrem Karlíčkem jste již spolupracovali na procházce v rámci prvního ročníku Festivalu Sudety. Mají Batůžky extra a Festival Sudety nějakou souvislost?
Vlastně ano. Procházky vznikly na festivalu Sudety a jsou jeho nedílnou součástí. Proto lze Batůžky extra vnímat jako takové vlaštovky podzimního festivalu, jehož další ročník v současné době připravujeme.
Kam už jste účastníky vycházek zavedli? Kdo vymýšlí trasy okolím Ústí?
První Batůžek extra vedl ze Zubrnic přes zaniklé obce na úpatí Bukové hory do Vitína a cíl měl v Malém Březně. Trasy vymýšlí Petr Karlíček.
Zmíněný výlet ovšem byl „slušná túra“, dal netrénovaným dost zabrat. Co dnes jsou procházky vhodné i pro rodiny s dětmi? Zvládnou vaše výlety i nesportovci?
Trasy jsou plánovány v rozsahu mezi osmi až dvanácti kilometry, tedy nechystáme žádné „dálkové pochody“. Tempo se přizpůsobuje účastníkům a myslím, že je bez problémů zvládnou i rodiny s dětmi. Vždy však člověk musí mít na paměti reliéf okolí Ústí nad Labem.
Kdy se můžeme těšit na nejbližší výlet s průvodcem po zajímavých místech Ústecka a kam máte namířeno?
V neděli 22. dubna ve 12.30 vyrážíme z Václavského náměstí v Trmicích, okrajové čtvrti Ústí nad Labem. Tentokrát půjdeme kolem jezera Milada po místech bývalých obcí, které musely ustoupit těžbě hnědého uhlí. Cíl je v Chabařovicích a jako na každém Batůžku extra bude výlet zakončen v nějaké svérázné osvěžovně. Plánovaná délka nedělní trasy je zhruba 11 kilometrů. To, věřím, ujde každý. A příští Batůžek je 17. června 2012.
Zpracovala Jana Válková