Přinášíme čtenářům rozhovor s pěvkyní žijící vždy část roku v USA. A advent ráda tráví doma v Ústí.

Na kterou vánoční akci v Ústí se letos nejvíce těšíte?
Těším se na všechny, je těžké vybrat konkrétní koncert nebo vystoupení jednotlivých umělců. Hlavně se ale těším, že budu zase alespoň na pár týdnů v ČR.

TĚŠÍM SE NA VÁNOCE

A řeknete pro Deník, kde sama vystoupíte? A také s jakými pocity, s jakou radostí to pro vás bude?
Budu hostem vánočního koncertu Ústeckého dětského sboru, který se bude konat v Severočeském divadle 11. prosince, ale budu také vystupovat na akci Den s Centropolem, kde zazpívá také Monika Absolonová a dětský sbor z Mostu pod vedením p. Mgr. Matějky. A samozřejmě se těším na koncert s panem Margitou, též se odehraje v ústeckém Severočeském divadle. Těším se na Vánoce, koledy, a vůbec na ten předvánoční čas. To bývají nejhezčí chvíle v roce.

Jak těžké a odpovědné je vybrat pro takovou akci zajímavý a pestrý program? A jak vás společně s manželem tato činnost baví?
Musím říct, že jednoduché to vůbec není. Manžel se věnuje své práci a já vše řešila hlavně s panem dirigentem Davidem Švecem.

Jak dlouho dopředu takový program vzniká? Již od léta?
Ano, tento program jsme upřesňovali již během léta. Samozřejmě jsme ale nezasahovali do repertoáru Štefana Margity. Hlavní slovo ohledně všech skladeb, které tento večer zazní, měl pan dirigent David Švec.

Řada posluchačů je jistě netrpělivá, jsou zvědaví, na co se od vás mohou těšit. A já se zeptám, proč jste volila právě tento konkrétní repertoár? Také s ohledem na místo či místa kde zazní?
Budu zde zpívat hlavně skladby s vánoční tematikou, některé také společně s Dívčím komorním sborem pod vedením p. doc. Vladimíra Kuželky, ale také s panem Štefanem Margitou. Vybrala jsem si i jednu crossoverovou skladbu, která je mi velmi blízká. V létě jsem ji natáčela s Pražským filharmonickým orchestrem, vznikl na ni také videoklip, který bude během koncertu promítán na obrazovkách v pozadí v ústeckém divadle.

ŠATY PANÍ MORAVCOVÉ

Jaké zajímavé šaty si pro tuto příležitost nebo příležitosti chystáte? Vznikaly v Čechách, nebo ve Spojených státech?
Jedny šaty se mi ještě šijí, připravuje je paní Naďa Moravcová. Druhé, které budu mít na afterparty, jsou od návrhářky Natali Ruden.

Čím nejvíce vás Amerika překvapila v začátcích, když jste tam přišla, a čím naposledy? Také v kultuře?
Amerika mě překvapuje neustále, ale je těžké říct, z čeho jsem zde byla udivena nejvíce. Spousta věcí zde funguje odlišně a zvykla jsem si alespoň natolik, abych nesrovnávala. Prostě akceptuji a vnímám obrovské odlišnosti i jiné zvyky v rámci Států samotných. Jsem moc ráda, že mé děti mají to neuvěřitelné štěstí být vystaveny vlivu obou kultur. Myslím, že jejich vzdělání a rozhled to nesmírně obohatí, a toto bylo i naším cílem, když jsme se kdysi s manželem rozhodovali o pobytu v zahraničí. O kulturní oblasti mohu říct jednu velmi pozitivní zkušenost. Lidé zde navštěvují koncerty, divadelní představení, opery i různé jiné, také charitativní akce daleko aktivněji než v Čechách. A to přesto, že zde jsou ceny vstupenek na kulturu mnohdy i několikanásobně dražší než u nás.

Co českého vám ve Spojených státech nejvíce chybí? Některé naše typické jídlo, naše krajina, někteří přátelé, písně, humor či blízcí?
Tím, že náš pobyt kombinujeme s pobytem v Čechách, nemám pocit, že by mi něco z vyjmenovaného mimořádně chybělo. Jediné, co bych si přála mít blíž, jsou mí rodiče.

PANÍ FLEMING JE ÚŽASNÁ

Lenko, kdybyste si měla vzít s sebou do světa jen jedno jediné cédéčko nebo album s vaší oblíbenou hudbou, které by to bylo? A proč právě toto?
Nevím, jestli přímo CD, ale mohu říct, že mou oblíbenou zpěvačkou je Renée Fleming, úžasná americká sopranistka, se kterou jsem měla tu čest se setkat osobně. A tak si myslím, že kdykoli, jakákoli skladba v jejím podání, mi vždy udělá radost, pohladí mě na duši. 

Čeká vás nyní společný koncert s pěvcem Štefanem Margitou. Už jste spolu zkoušeli, nebo k tomu teprve dojde až před samotným koncertem v ústeckém Severočeském divadle, v jeho zlatém sále?
Uvidíme se až před koncertem na společné zkoušce.

Jak fascinující osobností pro vás Štefan Margita je?
Samozřejmě velmi. Vnímám ho jako charismatického muže s přenádherným hlasem. Kdysi jsem sledovala jeho talk show v televizi, kde vystupoval se svou ženou, zpěvačkou Hankou Zagorovou, a pamatuji si, že jsem se od pořadu vždy nemohla odpoutat. Sledovala jsem jej celý až do konce.

Loni zde na vánočním koncertě v Severočeském divadle hostovala Eva Urbanová, a bylo to moc pěkné. Bude to tak, že každý rok se z osobností naší kultury na vánočním koncertě v Ústí budou střídat z osobností naší opery, vždy muž a žena?
Ráda bych, aby se z těchto koncertů s charitativním podtextem stala jakási tradice. Na počátku byl nápad mého manžela a já se budu snažit, abychom v podobném duchu i nadále pokračovali. Už teď začínám plánovat další koncert.

Pěvkyně Urbanová mne překvapila vstřícností, dobrou náladou, svým uměním, tím, jaká je výrazná osobnost. Měl jsem radost, jak na koncertě písničky vyšly vám. Jak na tento koncert vzpomínáte?
Paní Urbanová je opravdu skvělá umělkyně a také moc milý člověk. Na ten koncert stále vzpomínám jako na něco velmi mimořádného, těší mě, že jsem měla to štěstí být na jednom jevišti s touto úžasnou zpěvačkou. Děkuji, jsem ráda, že se vám koncert líbil a velmi mne potěšilo, že mi také sama paní Urbanová řekla velmi příjemné věci. To mne samozřejmě namotivovalo do další práce.

To je skvělé. Budeme tedy zvědaví, jak zajímavý a pestrý vánoční koncert pro rok 2017 pro Ústí nad Labem vymyslíte, kdo na něm vystoupí a co se ve vašem repertoáru objeví příště.