Za devítičlennou kapelu v rozhovoru odpovídali zpěvák Radoslav Budáč a výhradní autorka písniček Šárka Schmidtová, šéfka kapely Babylon Band. Skupiny hrající od října 2014.

HUMOR JE ZÁSADNÍ

„Humor je pro nás docela zásadní v písničkách i ve fungování kapely. Naše texty jsou původně částečně pro děti, říkám tomu „rostoucí písně" po vzoru rostoucích židlí. Jsou sice pro děti, ale zase ne úplně jednoduché. Dítě každého věku si tu najde nějakou pointu. Čím víc roste, objeví víc vtípků či skrytých významů," prozradila kapelnice, jejíž soubor v jedné písni využil i dětský sboreček.

„Naše písničky by asi byly jiné, kdybych sama neměla dítě. Ty písničky mě napadaly při slovních hrátkách s mým synkem, pochopila jsem, že chápe slova rychleji, je-li písnička s obrázkem. Teď v ústeckém rozhlase ve studiu Macac točíme cédéčko, písničky vydáme s kresleným zpěvníkem a s úkolníkem do konce roku," slíbila Šárka.

Porota Porty slyšela od devítky písničky Dopravní a Rodina. „Dopravní byla jedna z prvních, co jsme dělali. Připadá mi infantilnější než Rodina," soudí zpěvák.

„Určitě je infantilní, jen to nebereme jako negativum. Zakládáme si na tom," smějí se při rozhovoru Babylonští Bandovští.

RÁDI JSME INFANTILNÍ

„Pakliže někdo o Rodině prohlásil, že je ta píseň infantilní, jsme rádi a děkujeme mu," dodal Radoslav.

Na CD už Babylon Band pracuje rok a bude dál. Nikoho z muzikantů hudba neživí, je pro ně těžké najít společný čas na hraní a nahrávání. Skupinu tvoří herec, profesionální hudebník již v důchodu, ještě jeden senior, také docent filosofické fakulty, paní na mateřské, úřednice, několik pracovníků soukromých firem, ředitelka sekce jazykové školy…

„Na skupině si nejvíc cením přátelství, té chemie, která mezi námi funguje. Jak jsme se sešli, to je pro nás něco naprosto fenomenálního," tvrdí kapelnice. „Všichni, jak to tak vypadá, v Babylonu hrajeme s nadšením," soudí i chlubí se.

Jak tedy skupina vznikla? „V Šárčině hlavě byl takový balíček a v něm spojení obrazu se slovem. Obrazu jako ilustrované knížky pro děti, která by byla propojená s texty a zpívaným slovem. To byl prvotní projekt, ale dál žije a do konce roku by měl jako celek vyjít," říká Radek.

Proč si říkají právě Babylon Band? „To podle písničky o zvířátkách, která si navzájem nerozumí. Jedno hýká, druhé kvoká a nějak jim to dohromady nedává smysl," vysvětluje Šárka.

„Náš projekt je lehce didaktický. Proto je za každou písničkou úkolníček, dvojstránka ve zpěvníku, kde je jedno téma rozvinuté úkoly a hádankami. Dítě tak s maminkou proniká do tématu, knížka už je hotová," prozrazuje. „Ta knížka není výchovná, je stimulující," doplňuje ji Radoslav. A zaujal ho dotaz, jestli pak knížku nabídnou třeba školkám.

AŽ TAKOVÉ AMBICE NE

„Aby to fungovalo jako samostatný předmět, takové ambice nemáme. Může to být spíš doprovodný program," soudí Šárka. „Proč jsi nás vlastně povolala, proč Babylon Band existuje," ptá se jí Radoslav. Ale opět tak vtipkuje. Tato kapela má totiž dost jasno v tom, co dělá.