„Jsme zase na začátku a dřív než na Everest zkusíme vylézt na Milešovku," hlásí ústecká rocková skupina Houpací koně k aktuálnímu singlu „Suez/ 50 na 50" (Yannick Records, červen 2015).

Ty písničky s novějším zvukem a osobitou poetikou zpěváka i kytaristy Koní Jiřího Imlaufa zazněly i na festivalu Colours of Ostrava, kde hráli Koně na scéně měsíčníku Fullmoon.

Sólo na piazzettě

Už v pátek 17. července uvidíme a uslyšíme Jirku Imlaufa, učitele češtiny a hudební výchovy, od 20.00 (na Večeru s ohni, tanci a prskavkami) s kytarou na piazzettě ústeckého veřejného sálu Hraničář ve finále dvoutýdenního Léta na ulici. Akusticky tu zazní asi i písně Koní.

Už v 16.30 tu v pátek začne Tančírna, od 18.30 na klavír hraje Vít Horažďovský, finále akce patří fire show a koncertu kytaristy Zdeňka Bíny (ex 123 minut) k jeho nové sólo desce. Vstupné je dobrovolné, pro úspěch z 10. července tu opět bude velké grilování.

A Koně pokračují: „Novej singl Suez vychází jako sedmipalcové překvapení v limitované edici sto kusů. Každý je originál, v každém obalu jiné překvapení. Za pár drobných je možné si ho stáhnout nebo objednat na Bandcampu. Točili jsme v Tajným studiu v Ústí jako poslední album Everest, pracovali jsme s Honzou Brambůrkem a Tomášem Havlenem. Líbí se nám, jak zachází se zvukem, jak vidí současnou českou píseň a že má rád Blur. Říkali jsme si, že by mohl k našemu Spectorovi Honzovi sednout."

Zlatý časy a dál…

V dubnu vyšla Jirkovi v nakladatelství Plus/ Albatros knížka písňových textů „Zlatý časy se končí" pro Houpací koně z let 1991-2013. Doprovází je drobné glosy a vzpomínkové texty, doslov psal Pavel Turek, hudební publicista (týdeník Respekt).

Kniha je k mání na koncertech Koní, v knihkupectvích, e-shop Yannick South slibuje: „Ke každým Zlatým časům koupeným přes Yannicka dostanete kupon s 33% slevou na všechny digitální verze našich alb."

Koně byli i u toho, když v květnu končil Experimentální prostor Mumie, klub a bar. Byl jejich základnou i zkušebnou a pro pár set lidí místem, který jim dělal život v Ústí snesitelnějším.

„Na závěrečným večírku jsme hráli a pak ji až do rána balzamovali, zatím jsme odpověď na základní otázku Co teď s námi bude? nenašli. Naštěstí zkušebnu máme, rovnou v Tajným studiu."

Komplikuje se to

„Nějak se nám to tady zase komplikuje, jako by tohle město nebylo už tak dost maloměšťácko/ asociální. Činoherák to taky nemá snadný. Kdo viděl jednu z novinek, adaptaci Dona Quijota, může mít oprávněný strach, co bude dál," nešetří Koně skepsí.

A to to psali ještě dřív, než Činoherák dobrovolně přistoupil na variantu „příspěvkovka města Ústí." Pak rezignovala jeho nová ředitelka Kamila Zinčenková a té role se ujal ředitel děčínského divadla i herec Jiří Trnka. Díkybohu…

„V září budeme v Ústí točit záznam koncertu pro Českou televizi, album plánujeme na příští rok," uzavírají Koně.

A kde v kraji v létě zahrají?17. 7. Léto na ulici, Ústí, (piazetta před Hraničářem, Jirka Imlauf solo)
1. 8. Ve stodole pro kámoše, Čermná
7. 8. TBA, Tisá (Jirka Imlauf solo)
8. 8. Sandokan, Rumburk (Jirka Imlauf & Martin)
5. 9. Festival Na schodech, Ostré u Úštěka
19. 9. Zažít město jinak, Ústí n/L, (Jirka Imlauf sólo)