Hlasy improvizujících básníků, performerů, ale i školáků, se dnes budou rozléhat po atriu ústeckého magistrátu. Koná se tu první mezinárodní Slam Poetry Show pod širým nebem. Moderní bitvu mezi básníky ve středu od 17 hodin uvádí Vašek Formánek.

TITULKY V PŘÍMÉM PŘENOSE

Mezinárodní ráz dá akci účast recitátorů z Německa: Mladého muže Johanese a slečny Sari.

„Zajímavostí bude, že originální německou poezii historicky poprvé v Ústí v přímém přenosu otitulkujeme. Překlad češtiny pro Němce ale nebude, to si chceme zkusit až příště," říká Anna Jelačičová, kulturní manažerka společnosti Collegium Bohemicum, které akci pořádá.

Jistotou ústeckých slamů je pokaždé Petr Váša, osobitý brněnský fyzický básník, divoký performer a zpěvák. Velkým zpestřením bude vystoupení dvanácti mladých slamerů, absolventů workshopu na Základní škole Stříbrnická v Ústí.

„Děti jsou naprosto úžasné. Zajímavě spolupracovaly, hrozně je to bavilo. Mají připravené vlastní autorské texty, inspiroval je život i dva zkušení slameři, kteří je vedli: Anatol Svahilec a Dr. Filipitch. Ten vystřídá Anatola, který nemůže přijet," těší se Jelačičová.

UMÍ PŘEKVAPIT

Zajímavé bude vystoupení Bohdana Bláhovce, zakladatele a průkopníka slam poetry v Česku.

„Je proslulý tím, že nemá nikdy dopředu nic připraveného, totálně improvizuje. Těžko posoudím, jestli je zajímavější než ostatní slameři, ale určitě umí diváky překvapit. Často reaguje ve své poezii na situaci tak, jak se na scéně nebo v publiku vyvine," popisuje Jelačičová.

Ve středu večer pobaví i dva hudební projekty, Kosmický žirafáč a Cermaque, osobitý temný folkař Jakub Čermák z Teplic. Diváky se pořadatelé snaží nalákat i vstupem zdarma.

„Velké plus je, že budeme v centru města. Díky tomu se mohou přidat i jdoucí kolem. A to i ti, kteří zatím nemají ponětí o tom, s jakou silou se slam poetry v Ústí dělá," zvou pořadatelé.

Jiří Černý.
Jiří Černý: Bob Dylan mě svými řečmi naštval už mnohokrát