Pořádá ho Ústecký dětský sbor UJEP, hlavními partnery jsou Univerzita J. E. Purkyně a její pedagogická fakulta. Výtěžek opět zamíří k potřebným dětem z ústeckého regionu, tentokrát k postiženým dívkám Zuzance a Amálce.

„Střídáme dívky a chlapce. S výběrem pomáhá doktorka Pavla Drnková, která spolupracuje s kolegy z ústecké neurologie,“ uvedla sbormistryně Dětského sboru UJEP a zakladatelka benefiční akce Martina Zemanová.

Jak koncert prožívají děti ze sboru?
Vědí, komu pomůžeme, snaží se, aby svým výkonem koncert umocnily, a věřte, že příprava je náročná. Letos bude i malé překvapení v podání známé skladby.

Je pro vás důležitá účast herce Jana Šťastného?
Je pro mě zárukou prestiže koncertu. Jeho moderování je příjemným zážitkem, za šest let se z nás stali přátelé. Sám nyní chystá náročnou premiéru hry ve Vinohradském divadle Sňatky z rozumu.

Chystáte také oslavu výročí zakladatele vašeho sboru, profesora Vlastimila Kobrleho. Je těžké uspořádat dva velké koncerty za měsíc?
Není to těžké, jde spíše o psychickou zátěž. Osvědčila se mi důkladná příprava, začíná asi tři čtvrtě roku před událostí. Člověk, bez kterého bych dva velké koncerty nikdy neuskutečnila, je Iva Horká. To ona z poloviny vše zařídí, aby akce mohly proběhnout.

Zapojují se i ostatní lidé z ústecké univerzity?
UJEP a pedagogická fakulta podporují koncert nemalou finanční částkou, přidaly se i další fakulty. Část zaměstnanců podpoří koncert návštěvou. Jinak tu musím jmenovat i svého manžela Petra Zemana; je nejen zaměstnancem UJEP, ale i hlavním sbormistrem Ústeckého dětského sboru. Významně se podílí na pěveckém výkonu dětí.

26. Střekovský ples
FOTO: Střekov se odvázal na plese v duchu první republiky

Kdo bude nováček na pódiu?
Bohuš Matuš a Jan Kopečný. Věřím, že osvěží koncert a diváky překvapí, kolik sami mají energie.

Jak dlouho jste o jejich účast usilovali?
Myslím, že za ta léta už odhadnu, kdo osloví publikum. Kateřina Brožová mi pomohla s Bohušem, Daniela Šinkorová s Janem. Oba dva jsou osobnostně jiní, tím pestřejší zážitek ale čeká publikum. Půl roku trvalo, než jsme se domluvili.

Který ze dvou koncertů, jež nyní chystáte, bude těžší?
Akce se liší charakterem, připravujeme dva různé programy. Ale děti jsou úžasné, naštěstí vše zvládají.

Oslavíte narozeniny profesora Kobrleho, zvete i jeho bývalé sboristy, ale bráníte se zveřejnění jeho věku. Proč?
Narozeninový koncert zve bývalé sboristy, spolupracovníky i studenty. Kdo chce, ten si informaci ohledně věku oslavence najde na internetu. Jsou to krásné „kulatiny“, ale trocha tajemství přeci neuškodí, ne?

Jsou už koncerty vyprodané?
Zpíváme pro Tebe má volné poslední tři řady z balkónu, Narozeninový koncert má volné řady na balkóně 6 12. Věříme, že se i díky tomuto článku vše vyprodá.

Ilustrační foto.
Nová výstava připomene nelehké počátky Československa v našem kraji