Každá, i sebemenší knihovna se v průběhu tohoto měsíce snaží ukázat svým čtenářům i návštěvníkům, co pro ně dokáže udělat mimo normální běžné půjčování dokumentů. Pozadu nezůstává ani ústecká Severočeská vědecká knihovna. Co připravuje pro své návštěvníky a obdivovatele? Pojďme se na to podívat alespoň z ptačí perspektivy.
Zastavíme se nejprve v budově v ul. W. Churchilla. Začněme dětským oddělením, protože pro každou knihovnu je dětský čtenář zlatem. Ne nadarmo se říká : „Co se v mládí naučíš, ve stáří jakoby najdeš".
Představují svá povolání
Pro děti již od konce měsíce února knihovníci v dětském oddělení (DO) připravují projekt s představováním různých povolání. Poprvé přišel velitel hasičů pan Jaroslav Volák a představil dětem profesi hasič. Dalším povoláním bude profese lesník.
Ve čtvrtek 10. března pozve DO autory Ondřeje Buddeuse a Davida Böhma na povídání o jejich zajímavé hlavopedii Hlava v hlavě. Autoři se pokusili představit dětem hlavu jako středobod vnímání sebe sama i lidí kolem, a to pokud možno v celé jeho mnohosti a rozmanitosti. A rozhodli se čtenářům cestičku k poznání vyšlapat jen trochu a navíc naznačit spoustu odboček a zacházek. Opět nebude chybě již tradiční workshop, který pomalu každou akci v DO doprovází.
V lidové půjčovně se v sobotu 19. března návštěvníci seznámí s různými technikami zdobení kraslic a sami si je budou moci vyzkoušet, neboť letos Velikonoce připadají na konec března.
V čase od 9.00 do 18.00 se každý z účastníků může naučit např. quilling, nebo také papírový filigrán, což je výtvarná technika, jejímž hlavním materiálem jsou papírové proužky. Proužky se stáčí quillingovým perem (či také husím, pokud jej máte) do spirálek a vzniklé spirálky se pomocí prstů formují do různých tvarů (lístek, kapka, kytička či na pouch z vajíčka). Tvary se pomocí lepidla fixují na podklad (papír, krabičky, rámečky…) a vytváří se z nich originální obrazce či kraslice.
Nebude chybět ani ukázka tzv. ubrouskové techniky na kraslice a další zdobení. Jako inspirace poslouží i výstava v hale této budovy s názvem Velikonoce a ve spolupráci s neziskovou organizací Šance Lovosice. Ve vitrínách totiž budou vystaveny právě kraslice a různé dekorační předměty k Velikonocům.
Digitalizace vlastních nahrávek
V hudebním oddělení najde čtenář také novinku. Uživatelé knihovny si tam budou moci nechat zdigitalizovat videokazety s vlastními nahrávkami na malý stříbrný kotouček DVD.
Mimo jiné se též při vstupu do knihovny mohou pokochat i výstavou Hudba v době Karla IV. Český král a římský císař Karel IV. (1316-1378) byl nejvýznamnější světskou osobností soudobé Evropy. Vynikal hlubokou vzdělaností, obklopoval se vzdělanci i umělci. Založením univerzity v Praze v r. 1348 učinil rozhodující krok k rozšíření vzdělanosti a rozvoji písemnictví. V letošním roce 2016 si připomínáme 700. výročí narození Karla IV.
V budově ve Velké Hradební opět nebude chybět herní sobota s deskovými hrami, a to v sobotu 5. března od 9.00 do 17.00 hodin. Zajímavá aktivita pro malé i velké. Nebude chybět ani tradiční Večer v knihovně, a to v úterý 22. března od 19.00 hodin.
Knihovníci ústecké Severočeské vědecké knihovny ale ani nyní nezahálejí a stále více opouští svá pracoviště a chodí za Ústečany mimo svá stabilní pracoviště. Snaží se tak představit služby knihovny i těm Ústečanům, kteří možná ani nevědí, že nějaká knihovna v Ústí nad Labem existuje.
Knihy do vlaku i ke koupání
Knihovně se totiž již povedl projekt půjčování knih na koupališti v Brné a měl by pokračovat i letos o prázdninách. Do projektu se zapojila i Kniha do vlaku. Na nádraží Ústí nad Labem-západ zřídila malou knihovničku a každý, kdo z tohoto nádraží odjíždí mimo Ústí nad Labem, si do vlaku může vzít něco na přečtení.
Vrátit to může zpět buď při zpáteční cestě, či v dalších městech, kde již tento projekt také probíhá (např. Žatec, Litvínov a další). Nic to nestojí a je co číst. Podařil se jí projekt Čtení pro malé pacienty v nemocnici.
Číst pacientům začali knihovníci v listopadu loňského roku a stále pokračují. Nyní se snaží podobnou službu uskutečnit i v domech pro seniory. Spojili se proto s dobrovolnickým centrem v Ústí nad Labem a spolu s vybranými dobrovolníky se začíná projekt pro seniory rýsovat.
Je ještě mnoho dalších aktivit, které by chtěli ústečtí knihovníci pro své uživatele rozvinout. Dnes již totiž není doba, kdy se stály fronty před knihkupectvím na knižní novinky a kdy se na knižní novinku dlouho čekalo i v knihovně.
Dnes je tu s námi internet a ten spoustu služeb knihovny nahradí. Proto knihovníci musí za Ústečany a své novinky jim nabízet.