Sibiřská republika Altaj návštěvníky ochromí svojí neporušenou přírodou, ze které přímo vyřazuje její síla. Však tady pramení zdrojnice veletoku Obu, řeky Bija a Katuň.
Krásy této země ukáže Sebastián Šulc v úterý 27. ledna od 17.00 hodin návštěvníkům Severočeské vědecké knihovny.
Přívětivá příroda
„Obloha je otevřena dokořán, podobně jako na náhorních planinách Tibetu. Více než třetina Altaje je hornatá. Je zde mnoho ledovců, jezer či řek. Země je ze 70% zalesněna. Příroda je přívětivá, ale dovede projevit i svoji nespoutanost," popisuje Šulc.
„Hned na přivítanou v hlavním městě Gornoaltajsku nás zaskočila prudká bouřka provázená krupobitím. Ale slovo kroupy neodpovídá kusům ledu padajícím z oblohy. Spíše to byly tenisáky, které způsobily ve městě doslova spoušť. Ano, Sibiř přitahuje i v létě zajímavým způsobem. Však pojďte dál. Přijďte na besedu tento kus zajímavé krajiny vás určitě překvapí," láká cestovatel na přednášku, která se uskuteční v přednáškovém sále v ulici W. Churchilla.
Drogy a hinduismus
Na stejném místě se o den později, tedy ve středu 28. ledna, uskuteční cestopisná beseda Topi Piguli s názvem Severní Indie: drogy, čaj a hinduismus.
„Když Východoindická společnost založila v roce 1835 v darjeelingské oblasti svou první základnu, jednalo se o zalesněné a prakticky neobydlené území," píše Arther Jules Dash v roce 1947 ve své knize Darjeeling.
Jak moc se od té doby oblast Darjeelingu změnila, jak často vám nabídnou tvrdé drogy ve Várávasí a jak vypadá Štědrý den uprostřed hinduistů, ukáže fotograf a publicista Topi Pigula. I tato přednáška začíná v sále v ulici W. Churchilla v 17.00 hodin.
V budově knihovny si návštěvníci mohou prohlédnout také výstavu Churchill v Churchillce, která 50 let od smrti Sira Winstona Leonarda SpencerChurchilla připomíná tuto výraznou osobnost dějin 20. století.