„Doporučuji například sobotní koncert Vargas Blues Bandu, kapely kytaristy, který spolupracoval s Carlosem Santanou," radí Ivan Dostál, zakladatel znovuobnoveného ústeckého festivalu, šéf Kulturního střediska města Ústí.

Marcus je jistota

Jistotou akce je také Marcus Bonfanti, frontman, kytarista i zpěvák legendární britské rockové party Ten Years After. I ta v Ústí na Jazz Blues festivalu bavila, hrála, ale tuším už v roce 2007. A to ji ještě Bonfanti, britský bluesman s italskými kořeny, nevedl.

Ale hraje už i v pátek 23. října od 21.00 v pražském Vinohradském pivovaru. Fanoušci blues z Prahy i z Ústí tak dva dny za sebou zažijí koncert vícenásobného držitele prestižní Britské bluesové ceny, který se ovšem v Česku představí vůbec poprvé.

Jeho sólová kariéra se píše od roku 2008, kdy vydal první studiové album „Hard Times". O dva roky později vydal album „What Good Am I To You"; to časopis Classic Rock Magazine zařadil mezi Top 50 alb roku 2010 a singl „Give Me Your Cash" mezi Top 40 skladeb.

Obě alba se zúročila i v letech 2014 a 2014, kdy Marcus Bonfanti získal cenu pro nejlepšího akustického umělce. Také se těšíte?

No a studiová nahrávka „Shake The Walls" (2013) je pak jeho největší úspěch. Časopis Classic Rock Magazine ji dokonce zařadil mezi Top 5 alb roku. Ale k Markusovým úspěchů nevedla cesta přímá.

Začal jako dechař

„V mládí začínal v dechové kapele jako trumpetista. Na první kytaru si vydělával prací v kuchyni a aby mohl cestovat světem s různými umělci, nechal se vyhodit ze studií na prestižní londýnské hudební akademii.

Jako muzikant se objevil po boku umělců, jako jsou Robert Cray, Chuck Berry, Shuggie Otis, Philip Sayce, Jack Bruce, The Straits, Beth Hart, John Mayall, Beth Rowley a JJ Grey," popsal Deníku s nelíčeným nadšením Ivan Dostál.

Hrál i s Burdonem

A jako sideman pak doprovázel Marcus tyto umělce: Gingera Bakera, Earla Thomase, Joe Louise Walkera, Robbie Macintoshe, Hamishe Stuarta, Marka Felthama nebo také Erica Burdona.

Zpěváka a kytaristy Bonfantiho jsme se zeptali:

Byl jste již někdy v Čechách?
Nebyl. Budu tu poprvé, moc se na to těším. Zůstaneme tu dva dny, takže snad budu mít šanci něco z vaší země vidět. Hodně mých známých už tu bylo a říkali mi, jak je to krásné místo. Jsem si jistý, že je.

Co v Praze a v Ústí nad Labem zahrajete? Na co se máme těšit?
Budeme hrát v pátek 23. října v Praze ve Vinohradském pivovaru a pak ještě druhý den na bluesovém festivalu v Ústí nad Labem. A čeští fandové rozhodně uvidí pořádnou show. Vždycky hrajeme, jak cítíme, takže spousty starého dobrého rock´n´rollu a blues. Čím víc si diváci užívají show, tím lépe se nám hraje. Takže si pořádně tyhle dvě noci užijeme.

Chystáte pro české publikum nějaké překvapení?
Doufám, že celý koncert bude jedno hezké překvapení pro všechny. Bude to tu můj první koncert, takže vlastně nikdo mě naživo předtím hrát neviděl. Určitě se najde někdo, kdo mou hudbu zná z mých alb, tak toho zase překvapí, že všechny skladby hrajeme naživo jinak. Neexistují žádná pravidla, prostě se necháme hudbou zavést tam, kam je potřeba, abychom si užili báječný večer.

Noví Ten Years After

Co plánujete do budoucna?
V listopadu budu hodně jezdit s Ten Years After po Evropě a pak turné s mojí kapelou po Švýcarsku. A budeme pracovat i na novém CD. Víte, letos jsem měl opravdu hodně práce. Trávil jsem spoustu času na turné, bude fajn vrátit se do studia a pracovat na novinkách. Také budeme ještě do konce roku nahrávat nové věci pro album s Ten Years After, je toho hodně. Přesně jak to mám rád.