Jiří Voskovec s Jenem Werichem mě dostali! A dojali. Inscenace „Korespondence V a W" Národního divadla Brno - Reduty na Festivalu Kult 2012 v Činoherním studiu v Ústí bylo smutné až depresivní, a tak silné…

Ve hře dle dopisů, které si ti dva smutní klauni psali ze srdce Evropy do Ameriky, a zase zpátky, byla špetka komedie, skvělé písně i bílé tváře z filmů V&W. Ale jak stárli, problémů s partnerkami (hlavně s Werichovou Zdeničkou; jenže ono to bylo vzájemné…) přibývalo a smrt se blížila, zazníval z avantgardně pojatého jeviště i dost tragický tón. Viděli jsme demytizaci slavných klaunů, pravdu, věřím… Cestou do šatny jsem utíral do rukávu slzy, těžko se slabosti i dojetí ubránit.

125 minut, 12 povídek

O dost větší povyražení jsem si sliboval od nové audioknihy, 2CD „Deoduši" s podtitulem „Jan Werich vypráví své dospělé pohádky" (02.05 hodin, 12 povídek či bajek, Supraphon, podzim 2012), které zde čte sám autor blahé paměti. Muž, který „nenáviděl vyvyšování, rasistickou nenávist, válku, touhu ovládnout druhé," jak připomíná František Cinger v bookletu 2CD Deoduši.

S knížkou „Deoduši", kolekcí známých i téměř neznámých povídek Werichových, přišlo nakladatelství Albatros už předloni k 60. výročí vydání pohádkové knihy Jana Wericha „Fimfárum". Slavné zábavné i poučné knihy, k jejímuž vzniku Wericha inspiroval sám ilustrátor a animátor jiří trnka. A pak mu ji také ilustroval.

A kde se vzal název Deoduši, slogan nespisovný leč všeříkající? Pochází z rozmluvy strojů v pohádce „O kybernetické babičce aneb Velikonoční povídka". Tu ovšem Jan Werich nenačetl, v bookletu 2CD je jen otištěná, napsaná. Zmíněná kniha z Albatrosu ale byla bestseller, a tak není divu, že Supraphon vydává podobný soubor i v podobě zvukové. Coby vděčnou audioknihu.

Vrabec jen pípne

Jan Werich (6. února 1905, Praha – 31. října 1980, Praha), herec, komik, kabaretiér a divadelník, rozený vypravěč, autor písní, povídek i zručný glosátor, načetl vlastní povídky a bajky už v letech 1952 - 1968. Hudební pohádku „Za šťastnou lásku bas", po níž následuje na aktuálním 2CD „Ukolébavka v rytmu" v podání slavného Vlachova orchestru, věnoval svému příteli Jaroslavu Královi. Ten Wericha doprovázel s orchestrem Karla Vlacha v pražském divadle ABC; a jistě, Králova procítěná basa v této písni i zní.

Prozatím nikdy (a to ani literárně) ale nevyšla Janova pohádka „O zasloužilém vrabci". Škoda, že se od ostatních povídek kolekce tolik liší zvukově. Nechcete-li si kazit tu iluzi a radost, ten zážitek, máte pouze dvě možnosti. Buď ji neposlouchejte vůbec, nebo si ji „střihněte" hned na úvod. Vězte, že po ní vše ostatní z dvojcédé už bude znít „eňo ňuňo". Tip ťop. Báječně.

Sladká smrt živnostníka

Bonusem werichovské kolekce je snad až „poláčkovský" příběh „Máta peprná". A takové něco navíc si věru nechám líbit! Vždyť on je to příběh na celém kompletu dvanácti povídek z nejzábavnějších.

Po svém tu Werich popisuje nelehký úděl živnostníka ve zboží cukrovém. Muže úslužného a pečlivého, kterého děti doslova umoří skrze své oblíbené bonbony. „Ta cukrátka, co když se cucaj´, tak to tak do nosu foukne, příjemně," vysvětlí majiteli koloniálu chlapeček v krámě. A poručí si je. Ale ouha. Dát si je na pult, ty sladkosti, a nelézt pro ně stále po žebříku nahorů a pak se zase vracet úslužně zpátky, možná by si František Šlápota („co měl rád ve všem pořádek") užil i spokojeného stáří. Ano, tak málo stačilo, jen předvídat, jak si kšeft žádá. No ale takhle…

Ono se řekne hovnivál

„V bajkách a pohádkách Werich jinotajně, ale o to víc svobodně vyjadřoval své názory. Způsobem, jak své příběhy načetl, jim dodal další rozměr požitku sdělení opojně vědoucího," říká producentka 2CD Naďa Dvorská. Nelze než souhlasit, vždyť On to byl rozený vypravěč!

Dokazuje to už úvodní bajka „O orlech a hovniválech", jakási obdoba biblického příběhu o Davidovi a Goliášovi. Jenže ona je to alegorie z politiky, popis „vztahu" Československa a velké mocnosti, „která se v roce 1968 dokonce rozhodla poslat do Werichovy země stotisícová vojska". Říká nám také, že není radno říkat brouku hovniválovi „hovnivále", byť jím je. Umí být pěkná potvora, a jakou má paměť! Také trpělivost. Výdrž. A jasný cíl. Pomstu…?!

To ten divnej trpajzlík

Voňavé poučné Werichovy pohádky jdou s dobou. Vlastně ji předběhly. Tak třeba ve „Žlutém mužátku", známém příběhu o divném, lidi drápajícím a trápícím trpaslíkovi, nás „Mistr Jan" učí vařit šípkovou omáčku, péct křupavé koroptve či rožnit kozu a jíst ji s bílým chlebem. Až se sliny sbíhají při jejím poslechu, i když to i trochu bolí. Tedy nezbude, než mu řádně vysvětlit, že ubližovat se lidem nemá. Anebo…

Arabská pohádka „Krásná Amáta a obr Krixkrax" zas dá prostor fantazii již dospělého posluchače. Princezna tu touží mít ráda… a víc už je na nahrávce. Nač zde vše vyzradit?!

Audiokniha „Deoduši" je dál k mání jako CD i digitálně na webových stránkách SupraphonONline.cz. V době vydání zde byla na žebříčku prodeje na 7. místě v konkurenci novinek Lucie Bílé i skupiny Kryštof. A dnes? Ani nižší příčka Werichově pokladu na kvalitě neubrala. A také ji digitálně nabízejí i weby Audioteka.cz, MusicJet či iTUNES.