Na podzim, v čase od 1. října do 11. listopadu, chystá produkční agentura For již 7. ročník divadelní přehlídky Ústecká forbína.

„Za uplynulých 6 ročníků jsme uvedli 30 představení. Průměrná návštěva je skoro 94 % kapacity divadelního sálu Domu kultury Ústí. Diváci mohli vidět 198 herců: letos při prvním představení uvítáme již 200. herce. Tím 100. byl Petr Nárožný," ohlíží se Zdeněk Kymlička, pořadatel.

Po loňské zkoušce má Forbína mladšího brášku, souběžně s ní bude nejmenší bavit Forbínka pro děti," slibuje.

Charleyova teta

Vše začne 1. října vděčnou komedií „Charleyova teta" Divadla Na Jezerce. „Na našich scénách je uváděna již potřetí. Velkou zajímavostí je, že první i druhý představitel hlavní role, Lubomír Lipský a Jan Hrušínský, hrají i v novém nastudování, střídají se v roli sluhy Brasseta. Hlavní roli hraje Radek Holub, kterému tak Jezerka dává skvělé role a dál zraje jako víno.

Forbína láká na humorúterý 1. října
Charleyova teta
komedie Divadla Na Jezerce

středa 16. října
Bez roucha aneb…
komedie Divadla bez zábradlí

úterý 5. listopadu
Rusalka nejen podle Dvořáka aneb Kdo je stará Háta?
komedie Ypsilonky

pondělí 11. listopadu
Vyhazovači
komedie Divadla R. Brzobohatého

zatím bez termínu
Darda
komedie Divadla Na Jezerce

vstupenky si lze zamluvit na tel.+420 603 893 300
či predprodej@agenturafor.cz

„Chtěl jsem využít faktu, že 1. říjen je Mezinárodním dnem kávy a připravit divákům ochutnávku. Oslovil jsem Tchibo i Jihlavanku, ale obě firmy neodpověděly. Odmítnout lze, ale neodpovědět svědčí o nabubřelosti pracovníků těchto firem. Divákům však slibuji, že speciální ochutnávka bude. Uspořádá ji pražírna Long Berry z Kralup nad Vltavou," je spokojen Zdeněk Kymlička.

Kdo shodí roucho?

Druhá hra je komedie „Bez roucha aneb ještě jednou zezadu" od vynikajícího autora Michaela Frayna. Ukazuje, jak je tvrdý herecký chlebíček, obsazení má hvězdné. Pobaví v ní Rudolf Hrušínský, Josef Carda, nositelka TýTý Veronika Freimanová, Jana Švandová i Dana Morávková.

Prostřední hru Forbíny přiveze divadlo, které čeká na přehlídce premiéra. Studio Ypsilonka a její Rusalka nejen podle Dvořáka aneb Kdo je stará Háta? V této parodii, kde se smotá Rusalka se Švandou dudákem, princi atd., hrají Martin Dejdar, Jiří Lábus, Jiří Schmitzer, Jana Synková a další umělci.

Čtvrtá komedie je na své domovské scéně tak oblíbená, že má svůj vlastní fan klub. Komedii Divadla Radka Brzobohatého „Vyhazovači" hrají čtyři herci v čele s Ondřejem Brzobohatým či s Antonínem Duchoslavem.

Dámy si to užijí

„Fan klub Divadla Brzobohatého tvrdí, že nejvíce si tu na své přijdou dámy. Všichni herci hrají více rolí a nabízejí pohled do života náctiletých," poznamenal pořadatel.

Forbína 2013 skončí komedií Divadla Na Jezerce. Je to poprvé, kdy se během Forbíny představí jedno divadlo dvakrát. „Jenže ono nešlo odolat Charleyově tetě, ale ani představení „Darda" s Bárou Hrzánovou v hlavní roli. Ta se zde opět setkává s postavou Heleny Součkové z úspěšné hry Hrdý Budžes. A Barbora v ní opět vyniká. Mimo ní uvidíme také Jana Hrušínského, Miluši Šplechtovou a další.

Dětskou Forbínku zahájí 19. října domácí soubor Mladá scéna, který město Ústí už roky velice úspěšně reprezentuje po celé ČR. „Jeho proslulost je všude jinde větší než na domácím pódiu," povzdechl si Zdeněk Kymlička. Mladá scéna se představí se svou novou hrou Kocour Modroočko.

Chaloupka z perníku

Pohádku Perníková chaloupka přiveze Spolek třeboňského loutkového divadla, jeho loutky se v DK Ústí představí 9. listopadu. Forbínku zakončí 26. listopadu pražské Divadlo Cylindr s pohádkou O vodníkovi z Čertovky.

Opět velké problémy

Již víme, že největší problémy v přípravě budou s technickým zázemím Domu kultury. „Roztrhané tahy, nefunkční táhla, málo světel, žádná zvuková aparatura, jen dvě šatny a jediná sprcha, navíc o patro víš než šatny. A v ní špatná teplá voda. To divák nevidí, ale je to hrozné. Někdy mám dojem, že tato scéna je již bohužel určena k likvidaci. Jak jinak si vysvětlit zakoupení nové opony na velký sál DK a nekoupení místo toho tahů na divadelní sál? Jak často se na velkém sále používá opona?" je smutný Zdeněk Kymlička.