Působivé taneční představení v Severočeském divadle v Ústí chystá s omlazeným souborem režisérka Marika Mikanová, šéfka baletu Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Divákům dnes poprvé představí strhující životní příběh mexické malířky Fridy Kahlo (1907-1954). V Ústí nad Labem půjde o její třetí počin po Sněhové královně (2017) a baletu Zkrocení zlé ženy (2018).

Fridu s velkým prožitkem tančí Frederika Kvačáková, jejímu muži Riverovi dává příchuť vášně Fernando Velasco, rodák z Mexika. „Žádný obraz Fridy, ba ani jejich repliku nemám. Ale ráda navštívím její dům i muzeum v Mexiku. To mě moc láká,“ svěřila se režisérka.

Podobně jako slavná malířka ráda pracovala s detaily, tak si i režisérka užívá drobných nápadů na scéně, baví ji kreace tanečníků i tanečnic, hodí se jí původní hudba muzikantů El mariachi, hudebníků z lidu Mexika.

Pozoruhodná je v představení také práce se stíny a světlem, které vetknou tanci další rozměr. Vyniknout ženským tělům zase dávají nápadité kostýmy Aleše Valáška, inscenace má blíže k legendárním ústeckým Cikánským kořenům.

Kavárenský šmrnc napříč stoletím si Marika Mikanová půjčila z domácí inscenace Café Aussig. Je náhoda, že se sama podílela v Liberci na dobové hře Café Reichenberg? „Fascinuje mě, jak měla Frida nesnadný život, jak se s ním prala. Beru si z ní příklad,“ připustila dáma, jejíž manžel Vratislav Mikan spolupracoval v Ústí na světelném designu hry.

„Byla to temperamentní a horkokrevná žena, která měla názor. Po osudové havárii autobusu pro ni byla práce vysvobozením,“ zmínila režisérka nehodu, při níž malířka utrpěla zlomeniny páteře, klíční kosti, žeber, pánve, ramena a nohou.

Také odpověděla na dotaz, jak moc důležití jsou pro malířku, úspěšnou i v USA, muži jejího života: „Nedařilo se jí otěhotnět, s manželem nemohli být spolu ani bez sebe,“ doplnila režisérka po přečtení zajímavé monografie o energické Fridě.

Jako skvělou příležitost vnímá představení i Fernando Velasco. „Je to pro mě úžasná náhoda, že u vás v centru Evropy mohou lidé z Mexika hrát a tančit. A věřte, všichni jsme rádi za sebe a za tuto náhodu,“ řekl představitel Fridina manžela.