Větruše není pro PORTU novým prostředím. V minulých letech tam proběhlo několikrát semifinále autorské soutěže a na Větruši jsme měli připravený hlavní koncert festivalu tedy mezinárodní finále v interpretaci a sobotní galakoncert už v roce 2013.

HRÁT SE BUDE VENKU

Studené a deštivé počasí, (tehdy předzvěst následující povodně) nás však doslova zahnalo do útrob Domu kultury. Nám to ale nedá, Větruše nás stále láká a protože tentokrát nejde o soutěž a nejsme svázáni přísnými soutěžními podmínkami, zkusíme to znova. Protože meteorologové hlásí polojasno a přeháńky jen ojediněle sál nad restaurací nevyužijeme. Hrát se bude venku.

Výběr kapel byl skutečně hodný názvu koncertu DVORANA PORTY. Jejím partnerem je Country rádio, které se i podílelo na přípravě programu. Někoho možná překvapí účast ústecké kapely The Boom, která na první pohled nezapadá do klasického žánru PORTY.

Kluci nás ale oslovili sami s tím, že by si na PORTĚ chtěli zahrát, že by chtěli pogratulovat k jubileu tak, jak to nejlépe umí - tedy písničkami. A kdo měl spoustu nejkrásnějších písniček na světě v uplynulém období? Je někdo, kdo nezná Beatles, jejichž písničky se zpívají na celém světě?

Při sestavení programu jsme chtěli představit všechny žánrové odstíny PORTY a vybrali jihočeské SEM TAM (slaví 35 let na scéně), kteří si kdysi řekli, že budou hrát český bluegrass trochu jinak a dodnes to dodržují.

KAPELU BLUEGROUND SPOJILA PORTA

BlueGround se zpěvačkou Klárou Tibitanzlovou je první českou kapelou, která hraje moderní country podle amerického vzoru. Hrají často v zahraničí a rychle si získali prestiž i na domácí scéně. Diváci budou příjemně překvapeni.

Není bez zajímavosti, že jsme kapelu s jejich současnou stálou zpěvačkou Klárou dali dohromady před třemi roky právě my, pořadatelé PORTY v Ústí nad Labem. Prostě jsme je pozvali každého samostatně tedy Kláru s kytarou a kapelu bez zpěvačky, a řekli jsme jim, že si přejeme, aby BlueGround Kláru u nás při 2-3 písničkách doprovodil. A oni už u sebe zůstali…

Přední české písničkáře-baviče zastoupí legendární zpívající právník Ivo Jahelka, kterého se už léta chystáme do Ústí pozvat a stále nám to nevycházelo. Proč právě Jahelka? Je stále výborný, a navíc tady dlouho nebyl. Ústí, styď se!

Kapela TAXMENI ( v dobách temna také nějaký čas KRAJÁNCI) patří ke špičce české country music už od sedmdesátých let minulého století. Naposledy nás o tom přesvědčila v listopadu 2015 v při megakoncertu PŮLSTOLETÍ ČESKÉ COUNTRY v pražské Lucerně.

Vydali celou řadu hudebních nosičů, z nichž mimořádný úspěch zaznamenali v sérii alb CALAMITY JANE . Právě zde se uvedli a posléze proslavili výrazem a stylem, který pojmenovali jako: „military country".

Repertoár Taxmenů je bohatý a pestrý. Zhudebnili příběhy o vlastenectví, odvaze, chlapské cti a morálních principech.

V jejich textech se setkáme nejen s klasickými westernovými tématy, ale i s příběhy československých legionářů či našich vojáků za druhé světové války. TAXMENI mají za sebou více než dva a půl tisíce vystoupení. Vítězové soutěže festivalu PORTA a držitelé Zlaté PORTY budou určitě tou pravou třešničkou na dortu prvomájové DVORANY.

Přijít na Větruši o prvního máje odpoledne ( začínáme ve 13:00) se určitě vyplatí. Žádné vstupenky si nemusíte kupovat, VSTUP JE ZDARMA!

Josef Vejlupek