Předprodej zahájil 20. festival Kult. Začne 11. října a potrvá deset dnů. Má dvě premiéry: inscenaci Činoherního studia Život je krásnej a českou premiéru hry Spojení britského režiséra Paula Bourna od souboru 6-16.

Divadelní autobus přiveze hru Unhappy Happy divadla Bufet, nejen pro rodiny s dětmi jsou vystoupení Funus Bratrů v tricku, Čechy leží u moře Naivního divadla Liberec a též inscenaci O bílé lani Divadla DRAK.

Těšit se lze i na inscenace Mlčení Bobříků Divadla pod Palmovkou, Howie a Rookie Lee divadla J. K. Tyla v Plzni a hru divadla Demago.

„Nabídneme jedinečné vystoupení Radima Vizváryho ve hře Sólo, získal za ni Cenu Thálie 2016. Kult do Ústí zve i Cirk La Putyka s novocirkusovým vystoupením Batacchio,“ zve zakladatel Kultu Jan Kvasnička.

Multikulti festival Barevná planeta.
FOTO: Osmnáctá Barevná planeta mokla do krásy. Opět měla plno

Co by mohlo být letos největším zážitkem Kultu?

Každý si asi vybere něco jiného. Pro někoho to může být novinka La Putyky Batacchio, pro jiného herecký koncert Petry Špalkové a Honzy Jankovského v inscenaci Spojení nového divadla 6-16 i oceňovaná inscenace O bílé lani Divadla Drak. Fanoušci tanečního divadla si přijdou na své u německého souboru The Guts Company, kteří přivezou špičkové představení Das Fremde / ALIENIdentität. Já se asi nejvíce těším na Unhappy Happy divadla Bufet v jejich autobufu autobusu předělaného na pojízdné divadlo, na Funus Bratrů v tricku a Skugga Baldur Studia Hrdinů.

Jak dlouho dopředu vzniká program, aby člověk mohl objednat vše zajímavé?

Už nyní řešíme některé inscenace pro příští rok. Zhruba v dubnu míváme většinu programů potvrzenou a začínáme s přípravou doprovodných akcí. Se psaním žádostí o granty, oslovováním sponzorů, produkcí a vyúčtováváním grantů je to celoroční práce.

Snímky divadel, které se na festivalu představí.Zdroj: archiv

Co je letošní téma?

Jsou to mosty jako dominanty města Ústí nad Labem. Mosty v přeneseném slova smyslu jako spojení mezi lidmi, mezi žánry, mezi generacemi či národy. Téma festivalu je v různých podobách součástí inscenací, je obsahem doprovodných programů, které chystáme s Filozofickou fakultou UJEP. Ústeckým mostům a jejich historii se bude věnovat pár přednášek a projekce filmu. Mosty sehrají i jednu z hlavních rolí zahajovací show Facio Pontem, kterou jako loni chystá Radim Vizváry a jeho tým.

Jak ta show bude vypadat?

Loňský model putování po skupinkách s průvodcem po trase se stanovišti performerů se osvědčil. Letos začneme u Činoherního studia. Každou půlhodinu vyrazí jedna skupina max. 100 lidí a půjde po okruhu kolem tří ústeckých mostů. Na cestě diváci potkají klauny, akrobaty, tanečnice, mimy i další. Součástí bude speciální projekce na železniční most v produkci špičkových 3dsense. Show je vhodná pro rodiny s dětmi a bude díky laskavé podpoře partnerů festivalu, především městu Ústí nad Labem, Skupině ČEZ, Innogy a Merisantu, zdarma.

Snímky divadel, které se na festivalu představí.Zdroj: archiv

Čím si, Jane, letos uděláte radost bez ohledu na kasu?

Radost je pro nás celý festival, nevybíráme inscenace podle peněz. Dá se říci, že drtivá většina představení je i při vyprodaných sálech na kase v minusu. Ideální by bylo, kdybychom program stavěli s ohledem na peníze, které získáme z grantů, abychom nakonec byli s rozpočtem festivalu na nule. Bohužel se dozvídáme výsledky grantů až v momentě, kdy je program hotov. Občas je to s financováním docela kříž. Jako letos, kdy nám před festivalem vypadl jeden z hlavních partnerů.

Které představení Kultu bude nejvíce kontroverzní a proč?

Na podobné otázky moc neumím odpovídat. Kontroverzní je pro každého něco jiného. Diskuze vyvolala představení Mlčení bobříků i Unhappy Happy. To částečně vychází z textů Vincenta Vanery alias Svatého Vincenta, který byl v 90. letech často označován jako kontroverzní.

Více na webu Kult20.cz

Ústecký klavírní virtuóz Michal Mašek.
Michal Mašek: Pokud se nezklidníme, nemůžeme slyšet hudbu, říkal Beethoven