Co bude největší událostí letošního festivalu?
Událostí bývá každoročně závěrečné představení. Pro finále festivalu se snažíme zajistit mimořádný renomovaný divadelní soubor i titul, špičku v oboru a pro diváky zážitek. V předchozích letech jsme měli soubory La Putyka či světoznámou Laternu magiku, letos to je Divadlo Na zábradlí s titulem Korespondence W + V, která posbírala už pěknou řádku cen. Vynikající je po obsahové i výtvarné stránce.

Užívám si všechno

Co jste si užila loni? Či vám zážitek „ničí" zodpovědnost?
Užívám si vlastně všechno. Velké produkce jako je Laterna magika, či menší soubory Veselé skoky, Vosto5, Letí nebo Buchty a loutky. Jsem jejich velká fanynka. Zodpovědnost přichází dva týdny před festivalem, kdy přípravy v jakési agónii vrcholí… Přípravy jsou ale mnohem delší…

Podle čeho volíte osobnosti pro udělení ceny Forever Young?
Je nepsaným pravidlem, že střídáme ženské a mužské osobnosti. V předchozích ročnících to byli herci Luba Skořepová, Lubomír Lipský, Květa Fialová a Stanislav Zindulka, letos Iva Janžurová. Všechny oceněné a nominované spojuje mladý duch, životní a pracovní elán, nadhled a jakýsi esprit. Za to vše jim patří zasloužený obdiv. Protože jak řekl Karel Čapek: „Mladé umí být každé tele, ale umět stárnout, to je kumšt."

Už některá osobnost i odmítla?
Všechny laureáty nominace vždy potěšila, rádi přijeli. Jediný, kdo velmi slušně odmítl, byl Josef Somr. O něj jsem hodně stála, ale byl tak skromný, že se nepovažoval této ceny hoden! A to ani po opakovaném přesvědčování.

Zajímá vás, jak osobnosti s cenou naloží? Kam si ji vystaví?
Na to se při shonu finálového večera nebývá čas zeptat. Ale popravdě, není to tak úplně Oscar, aby si herci toto ocenění vystavovali do vstupní haly na krb (úsměv).

Je věková hranice, pod níž s cenou Forever Young již „nelze jít"?
Taková hranice neexistuje pro laureáty, ani pro naše diváky. U nominovaných jde o zmíněné vlastnosti.
Stalo se třeba, že jsem před asi dvěma lety chtěla pozvat Zdeňka Svěráka, ale přišel mi s věkem něco málo přes sedmdesát let vlastně ještě mladý. Ale chystáme se ho stejně v nejbližší době pozvat.

Je už na některé představení vyprodáno?
Vyprodaná jsou dopolední představení, večerní tituly se prodávají průběžně během akce. Festivaloví diváci jsou, na rozdíl od nás, víc v klidu.

Zazáří duo V+W

Co je ale letos jinak než loni?
Nechceme zásadně měnit dramaturgii a cíl festivalu, který se divákům pozvolna dostal pod kůži, když chceme zůstat věrni základní myšlence tedy přivážet do Mostu to nejzajímavější a nejaktuálnější ze současné mladé divadelní scény. To také obnáší oproti Praze uvádět na Mostecku méně známé divadelní soubory, což není jednoduché. I tak festival Young for Young živě rezonuje s nastupující generací českého divadla.
Letošní rok se ale přeci jen liší v programu závěrečného dne. Nepůjde o dosavadní finálovou show, ale o mimořádný titul jiných kvalit. Korespondence V + W Divadla Na zábradlí bude objevná pro milovníky poetiky pánů Voskovce a Wericha i pro mladého diváka, který je třeba ani nezná. Vždy jde o risk, vybrat závěrečný titul je nejtěžší.

Většinou se vše točí okolo mosteckého divadla. Volíte letos také méně obvyklá místa?
Po předchozích úspěšných výstupech v odlišném prostředí tzv. Site specifik např. na dole Koh-i-nor či ve čtvrti Chanov, jsme už v pondělí 22. září vyslali Studio mladých divadelníků při Divadle rozmanitostí Promo fest busem na okružní cestu Mostem. Šlo o netradiční MHD a předzvěst začátku našeho festivalu.

Co vás na něm nejvíc baví, těší?
Baví mě ohlasy spokojených diváků i účinkujících. Mnohá divadla se nám už po nultém ročníku hlásila sama, což potěší stejně, jako stoupající návštěvnost.

close Snímek ze hry Muži. zoom_in

Daří se nabízet publiku ï absolutní novinku, či předpremiéru?
Ano, třeba u známého souboru La putyka a jejich tehdejší premiéry Slapstick Sonata šlo o jednu z prvních repríz, tedy o absolutní novinku. Jinak musí být jednotlivé tituly prověřené.

Spolupracujete i s univerzitou z Ústí? Je to trvalá komunikace?
Ano, práce studentů ústecké univerzity se budou na festivalu prezentovat již třetím rokem; jde o dlouhodobější spolupráci. Systematicky se zajímáme o jejich práce a je skutečně z čeho vybírat. FUD UJEP v Ústí má silný tvůrčí potenciál. Jsme od sebe navíc kousek, byla by škoda je nepřizvat. Po výstavách Fakult fotografie a designu to letos bude prostorová tvorba a přírodní materiály. Opakovaně se představí i výtvarný obor Pedagogické fakulty.

Vrátíte se spolu také letos k promítání na zdi budov?
Ano, to je další ateliér FUD Time based media. Po loňském skvělém Videomapingu předvede dnes po 21.00 unikátní Lightshow ušitou opět na budovu našeho divadla.

Jak moc dáte na reference, co je nové a zajímavé z divadel? Musíte vše vidět, než to přivezete?
Reference nás zajímají, ale předáváme si je sami mezi sebou. Vidět potřebujeme vše, tipy sledujeme celý rok.

Roztančí nás Rejdiště

Kdo festival letos roztančí?
Roztančit by ho mělo dopolední představení Divadla Na Rejdišti Pražské konzervatoře s názvem Swingujeme, rejdíme s živou kapelou. Diváky čeká „retro den" ve stylu 40. let. Večer pak určitě kapely Wan men sonk, Akustik herce Martina Písaříka a Beruška.

Prozradíte náklady celé akce?
Většina divadelních festivalů není o zisku, náš není výjimkou. I s tím ho každoročně pořádáme. Spokojeni jsme, pokryjeme-li ze vstupného spolu se sponzorskou finanční podporou celkové náklady. Bez vnější podpory by festival nemohl existovat.