Nový český snímek Šmejdi, film režisérky Silvie Dymákové, který je právě o tom, jak to chodí na podobných „předváděčkách", uvede v pondělí 20. května od 18.00 a 20.00 hodin ústecké kino Mumie. Tedy biograf, nacházející se naproti Krajskému úřadu Ústeckého kraje. „Vstupné je 80 korun, senioři od 65 let ovšem mají u nás vstup na tento film zdarma," upozornil Petr Kuneš, dramaturg a provozovatel Mumie.

Na webu filmové společnosti Aerofilms, která snímek do kin uvádí, také čteme: „Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí…"

Podvody skrytou kamerou

„Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty," uvádí dál webové stránky www.aerofilms.cz .
„Někteří ze seniorů se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou. Jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni. Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby."

Proč tento film?

Na otázku Proč tento film? odpovídal Jan Noháč z Aerofilms: "V době informačního boomu, kdy je svět jako na talíři a agenturním zprávám trvá cesta z Afriky zlomek vteřiny, se málokdy stane, aby člověka něco opravdu překvapilo. Jedno takové výjimečně překvapení nám připravila Silvie Dymáková svým filmem Šmejdi. Ukazuje totiž, že zatímco posloucháme zprávy o migrování klokanů či volbách v Egyptě, přímo za humny se dějí věci, o jejichž podobě a rozsahu nemáme ani tušení. A ačkoliv to občas není hezká podívaná, určitě budete rádi, že jste film viděli," věří Jan Noháč.

Možná budete přemýšlet…

„Možná budete chtít zatnout šmejdům tipec, možná budete přemýšlet, proč má vaše babička doma dva parní čističe a matraci s aloe vera, nebo se prostě na chvíli zastavíte a zamyslíte nad lidskými vztahy a relativitou peněz. V každém případě vás Šmejdi nenechají chladnými," dodává.