Koncert trochu zkraje potrápil déšť, autor tohoto článku ale nakonec stejně vynechal úvodní kapely: spíš punkové mladíky D-Fence a severočeskou dívčí partu Angelic Project hrající (prý) většinou převzaté skladby.

Domácí Apačova heavy rocková parta New Black Jack měla v areálu dost příznivců a na ohlasu to bylo znát. Přizvala si jako hosta na jednotlivé písně Dana Černého z Točílas a Nerrey i dalšího zpěváka Radka Zákona.

A v době, kdy bylo v areálu asi tři sta lidí, jsme Apína a spol. slyšeli hrát heavy ploužák Královna noci (protože dlouho vydrží) i Pravidla války a novinku Proudy. Ale o novém Romanově albu, které slibuje už roky, se nám zatím může jen zdát. A přitom jeho muzikanti i hosté by si zasloužili víc hrát a ukázat se…

Třetí ročník akce Nebe plné letadel v Ústí nad Labem.
FOTO: Nebe nad Ústím bylo plné letadel

Potěšili i severočeští Sklap, ta kapela jde slušně nahoru. Podle mého víc čerpá z undergroundu, toho mejdanového i pivního, nápady a invencí nešetří. Bylo to znát i na písničkách Točí se ruleta, Tak co chceš či novince Je to v nás. A když už měl někdo před něčím to odpoledne varovat, byly to agresivní vosy, kterých v kině nebylo zrovna málo.

První vrchol dne přišel s odvázanou show lehce šíleného Vildy Čoka v klasické rockové sestavě basa bicí kytara a velká gumová palice, kterou častoval po hlavách pořadatelku i své hudební kolegy.

Láska je zbraň, tvrdil hitem ze své nové desky Zbožňuju tvou buchtu s výmluvným ironickým obrázkem na obalu. Připomněl hit Stromboli Ó hory Ó hory, ale i komiksového seriálového Kačera, dávný hit Spáleného Plakalo bejby o Pepkovi námořníkovi, Habaděj a Na Václavským Václaváku od Pražského Výběru či vlastní nové hity Makám jako kráva a Láska je zbraň.

Bitva u Chlumce proběhla opět po 205 letech.
FOTO: Válečná vřava se po více než dvou stoletích vrátila k Chlumci

„Vilém byl skvělý, užila jsem si ho,“ řekla Ústeckému deníku fanynka z Děčína. „Ale ještě víc dnes New Black Jack a kamarádi Sklap. A možná ještě dnes pojedeme do sálu na Hvjezdu do Teplic na Točílas,“ dodala Květa (35) z Děčína s tím, že Fírfest si nenechá ujít každý rok.

Další česká hudební legenda Tony Ducháček se skupinou Garage přivezla do Ústí se saxofonistou a klasickou rockovou sestavou své osvědčené hity Má ji má, Virginita či Táta to chtěl zakázat.

„Hlavně kvůli nim jsem sem dnes přišla, ty peníze mi za to stála. Ducháčka mám už roky moc ráda,“ prozradila Ústeckému deníku Silva Marksová z Klíše. A překvapil i rocker z Ústí, který co rok na Fírfest chodí ve skotském kiltu, v suknici.

Finále festivalu patřilo další české rockové legendě Vitacit, kapele se dvěma zpěváky. Prozradili, že přehrají svoje největší hity napříč historií a abstinující Dan Horyna s kolegou slib splnili. Spadla klec, slyšeli jsem v sobotu večer. A také klasiku Máte se hnout nebo Těžký jsou návraty domů, když tě doma nechtěj znát.

Hrálo jim to skvěle, určitě by stál v Ústí někdy zato i jejich samostatný nefestivalový koncert. A každopádně by na něj neškodilo přizvat i bývalého lídra kapela Miloše „Dodo“ Doležala.

Tivolí léto ve Velkém Březně vyvrcholilo koncertem kapely Ferit.
Tivolí léto ve Velkém Březně vyvrcholilo koncertem kapely Ferit. Opět bylo plno