Hity slavných The Beatles a pomoc nemocným, které léčí onkologie ústecké Masarykovy nemocnice. To vše hrálo hlavní roli na 28. ročníku Vánočního koncertu ústecké skupiny The Boom – Beatles Revival Band & Symphonic Orchestra. Ten se schází unikátně většinou jen dvakrát do roka.

Do velkého sálu Domu kultury v Ústí nad Labem si přišly v sobotu 15. prosince večer užít a pomoci lidem trpícím rakovinou stovky lidí. „Na pódiu koncertu jsme letos stály posedmé,“ prozradila Martina Weberová z ústecké nadnárodní společnosti Adler. „Jako generální partner vystoupení už jsme ústecké onkologii dohromady dali na šecích 700 tisíc korun,“ uvedla po předání letošního šeku na 70 tisíc.

„Naše firma před měsícem dosáhla jedné miliardy obratu za rok 2018. A to je možná čas se zastavit a říci si, že nemůžeme pomáhat v Evropě jen ústecké onkologii, které přispíváme na zlepšení prostředí pro dospělé pacienty.“

close Skupina The Boom - Beatles Revival Band odehrála v DK Ústí v sobotu 15. prosince svůj již 28. benefiční vánoční koncert pro ústeckou onkologii info Zdroj: Deník/Radek Strnad zoom_in Adler se tedy rozhodl vydat velký benefiční kalendář, který napomůže vzdělanosti dětí v Bangladéši, kde vzniká 80 % jeho produkce. „Má to logiku. Nemůžeme sice pomoci všem dětem v této zemi, je jich tam asi deset milionů a to by nebylo v našich silách. Ale rozhodli jsme se vzdělat jich alespoň 250, jednoho za každého jednoho zaměstnance Adleru,“ řekla Martina Weberová ke kalendáři, který byl na Vánoční benefici The Boom premiérově v prodeji. Nafotili ho Hanka Connor a Filip Jandourek, vítězové prestižní soutěže Czech Press Foto s projektem Černé slzy.

Chvilka na zábavu i pomoc

„Chtěla bych poděkovat firmě Adler, která nám přispěla prostřednictvím beneficí celkově už 700 tisíci korun ke zvelebení prostor našeho oddělení. Ale děkujeme i dalším našim sponzorům a lidem, kteří dnes na koncert The Boom přišli. Že si před Vánocemi udělali chvilku času pobavit se a pomoci,“ řekla Eva Čmuchařová, lékařka ústecké onkologie a žena člena The Boom. To ona před lety benefici pro onkologii vymyslela. „Běžně tu bývá naše paní primářka Martina Chodacká, ale bohužel je nemocná,“ vysvětlila lékařka. Koncert si přišla užít se svými dětmi a jejich oběma babičkami.

Samotný koncert The Boom s orchestrem začal v plném nasazení se smyčci, dechy, sborem, flétnou i klávesami Martina Bechynského. Sbor dívek v maličko jiné sestavě tradičně zkrásněl už tak úžasný hit Across The Universe. Neslyšet ten hit a neužít si ho, jako byste na vánoční benefici The Boom ani nebyli. „Stačilo mi, když jsem skoro na začátku slyšel od Bůmáků All You Need Is Love. Tím mi začaly Vánoce,“ smál se Míra „Hary“ Müller z Neštěmic. „Ale nadchli mě i Bonifanti. Dnes tu hráli mnohem líp, než na našem maturitním plese v roce 2004. Hlavně těch pár písniček od The Kinks byla paráda,“ pochvaloval si ústecký skladník.

„Z dnešního koncertu The Boom s orchestrem bych si jen těžko mohla vybrat jen jednu nebo dvě písničky. Mám od nich ráda všechny,“ prozradila ústecká učitelka ze základní školy Lenka Krejčová. „A hlavně mám ráda atmosféru tohoto koncertu, o tu bych nechtěla přijít. Už jsem byla asi na jejich pětadvacátém vánočním koncertě,“ lehce prozradila i svůj věk. A těší se na letní koncert The Boom s orchestrem v zahradě Českého rozhlasu Sever.

Kdo si chtěl užít co nevíc hitů Beatles, musel pařit do konce. Letos sice nezprovoznili svou běžnou vánoční radost, malé pódium okolo zvukaře Mirka Vaňkáta, ale na přídavky ještě po půlnoci došlo. Nejprve ale The Boom hlásili první „falešný konce“ písní Good Night, a to po hitech Let It Be, Imagine, Obladi Oblada, Me Sweet Lord, Žluté ponorce a Hey Jude.

V kostýmech seržanta

A pak se vrátili v kostýmech Brouků z obalu slavného alba Sgt. Peppers Lonely Heart Club Band, ano ze Seržanta Pepře. „Nešili jsme si je sami, i když i to by lidi okolo nás určitě zvládli. Čtrnáct dnů před Vánočákem jsme byli na jedné akci, kde tyto kostýmy měli. A pak nám je i půjčili,“ prozradil po koncertě Pavel Nepivoda, kytarista, zpěvák, klavírista a lídr The Boom. V barevných kostýmech „dobových liftboyů“ pak odehráli vrchol koncertu, písně Happy X-mas a Give Peace A Chance se zapálenými prskavkami a ruským šampaňským pro toho, kdo na něj měl chuť. Dali si diváci i orchestr.

Pak kapela propustila svůj sbor i orchestr. Na scéně si nechala jen páně Marečka na klávesy a sama hrála LSD (Lucy In The Sky With Diamond), Back In The USSR, Day Tripper a dva bonusové rokenroly Roll Over Beathoven a Twist And Shout. Ale to už se blížila jedna po půlnoci a všichni jsme museli domů. Tak zase za rok.