Černé krásky se v oranžových sukýnkách jen natřásaly, vlnily a zpívaly, muži udávali tempo jim i sobě na píšťalky a bubínky. Kdo chtěl, mohl si tu koupit CD IYASY či výrobky domorodců.

Snad někoho zlákají k tanci

Máte-li takovou zábavu rádi, neváhejte. IYASA, která před koncertem pokřtila v zoo zebřičku jménem Gugu (Klenot), hraje i ve středu od 15.00 u restaurace Koliba. A snad už si tu s IYASOU zatančí i někdo z návštěvníků.

„Jméno Gugu jsme vybrali proto, že zebra je klenotem Afriky," řekl Innocent Nkululeko Dube, ředitel skupiny IYASA. „Jméno Dube v jazyku ndebele znamená zebra. Dáváme ho krásným ženám, někomu významnému," vysvětlil. „Zebry tu musí zůstat i pro další generace."

IYASA znamená rozednění, vznik něčeho nového. „Je to pro mladé lidi nová cesta, kdy mohou začít s uměním," řekl ředitel. „A ve zkratce je to také Škola umění pro mladé svobodné lidi," tvrdí.

Nezpívají o politice

Soubor zpívá o přírodě a lásce, o politice ne. „Zpíváme o tom, aby se lidi měli rádi. Aby se všichni na světě měli dobře, vše bylo tak, jak má být. Aby byl mír a příroda zůstala nezničená," vysvětluje.

Na koncertech uvádí program Žirafika, to je spojení slov žirafa a Afrika. Má i stejnojmenné CD. „Zpíváme na něm, jak lidé žijí s přírodou. Hlavní příběh je o žirafě, hlavním zvířeti v Africe. Posluchačům vysvětluje, že se mají chovat k Zemi, vážit si jí tak jako naše zvířátka."

Skupina na turné po Česku hrála na dvoutýdenním festivalu Afrika Live, který pořádá Zoo ve Dvoře Králové. A má koncerty u partnerů, též v Zoo Ústí. V ČR zažila dvě překvapení.

„V zoo ve Dvoře Králové jsme měli asi nejvíc diváků, kteří na nás kdy v ČR přišli. Překvapila nás i nabídka ke křtu zebry v Ústí," dodal šéf skupiny k aktu, kde nechyběl ani režisér večerníčků Václav Chaloupka. „Mám rád hudbu Afriky, jen bych tu na ni asi nezatančil," řekl.