Mladá pohádkářka bydlí v Dolních Zálezlech, svůj herecký a vypravěčský talent představuje nejen na severu, zajíždí i dál, když je zájem. Nedávno byla v Karlových Varech.

"Všechno si připravuji sama, jen některé kulisy jsem si nechala dělat. Jsem spisovatel, režisér, herec, hudebník, kritik, řidič i divák. Vlastních pohádek jsem napsala asi patnáct. Ráda provokuji děti, vtahuji je do děje, dávám jim krátké úkoly přímo v představení, někdy se dokonce stávají na chvilku herci. Dnes jsem vybrala z nabízených ručiček na hlavou vodníka, čertíka a čarodějnici. Děti mne učily tančit, kouzlily, radily, jak dál. Tímto způsobem udržuji jejich pozornost," tvrdila svérázná umělkyně.

Eliška Černá se narodila Barboře Černé z Ústí nad Labem 23. března ve 14.50 hod. Měřila 46 cm, vážila 2,45 kg
Vítáme vás na světě! Nově narozená miminka na Ústecku

Na chvilku byla pyšným princem, později se převlékla za čarodějnici. V černé paruce a myší v kapse řešila nejen s dětmi velký problém. Chtěla se líbit princi, ale narostl ji dlouhý nos s nechutnou bradavicí na špičce. Učitelky ji nabízely krycí pudr, kluci doporučovali operaci. Nakonec měla červenou kuličku v obličeji a snažila se dál.

"Tady byly děti velice akční, reagovaly na mé narážky, nestyděly se. Někdy to je problém, dokonce se mi stalo, že za malé herce zaskakovaly učitelky, aby jim šly příkladem. Děj prokládám písničkou, loutkami, různými převleky. Stále se učím, ale ráda předávám svou zkušenost ze školních lavic, děti počítají, zpívají, odpovídají na otázky," říká Lenka Rejfová.

Jednou třeba napíše pohádku o Bílé paní na trmickém zámku, nebo do děje přidá dlouhatánské komíny. Potlesk malých dlaní ji hřeje u srdce a ona slibuje, že bude psát dál. 

Miroslav Vlach