Stovky lidí, Vietnamci i hosté, si užily příchod nového lunárního roku. Oslavu připravil na sobotu 17. února, kdy měli Vietnamci volno, Svaz vietnamských občanů v Ústí. Na slavnost pozval Deník i čtenáře Pham Ngoc Inh, místopředseda svazu vietnamských občanů v Ústí.

„Dnešek je pro mne dost důležitý, vietnamské národnostní menšiny patří k nejpočetnějším v kraji. Mám radost, že se takto kulturně baví a drží pohromadě. Že si s nimi můžeme povídat a slavit. Těší mě, jak se mladí Vietnamci, kteří tu žijí dlouhodobě, zapojili do naší společnosti.

Úchvatná jsou jejich vystoupení. Mladí tíhnou k moderní hudbě, sám doporučím tradiční vzpomínková vystoupení v krojích. Jsou nádherná,“ řekl předseda výboru národnostních menšin Ústeckého kraje Pavel Vodseďálek.

Oslavu vzali všichni velmi vážně. Pánové přišli v oblecích, dámy na sobě měly tradiční oblečení či moderní róby. Vystrojené byly i děti včetně těch nejmenších, z barev převládala červená a zlatá.

Masopust v Dubicích.
FOTO: V Dubicích šel v čele veselého průvodu Kajínek

Jeviště žilo emotivními vystoupeními. Publikum nešetřilo potleskem, děti vyrážely na pódium, kde se také zapojily do programu. Všichni ochutnávali sváteční pokrmy, nakládané maso se zeleninou nebo závitky. „Děti dostaly malé obálky, aby se jich drželo štěstí,“ řekl jeden divák. Byly v nich drobné.

„Oslavu tohoto svátku navštěvuji rád, užívám si vietnamské tradice a radosti. Je pěkné fotit spontánní zábavu vietnamských dětí i dospělých,“ řekl předseda ústeckého kulturního spolku Ars Porta Bohemica Jindřich Šrejber.

„Snímky se objevují na výstavách našeho spolku,“ řekl o oslavě, kde nechyběla zástupkyně Vietnamského velvyslanectví v ČR Pham Thi Thu Huong.

„Spolupracujeme dlouhodobě s řadou partnerů z různých zemí Asie. Oslavy nového roku se nás dotýkají i po pracovní stránce. Je milé účastnit se jich přímo, byť jen v ČR, a seznámit se s asijskými zvyky i kulturou,“ řekla mluvčí firmy Adler Marie Logrová.

Ples v Trmicích.
FOTO: Drsní piráti přepadli ples v Trmicích