„Je to známá věc, mezi ochotníky velmi oblíbená. Věčná diskuse mezi ženami a muži o filosofii žití. Hudební komedie na motivy Aristofanovy Lysistráty, děj se odehrává v dávném Řecku, těsně po bitvě mezi Athénami a Spartou. Autor Vladimír Renčín, hudba Jindřich Brabec, texty písní Hana Čiháková," popisuje na úvod situaci na jevišti sympatická režisérka a po chvilce pokračuje dál.

„Od února je soubor na nohou, generálka byla v pátek v noci, končilo se v sobotu ve dvě hodiny ráno. K mému překvapení na ni přišlo dvacet otrlých diváků a moc se jim to líbilo. V průběhu přípravy jsem dost přísná, ale musím vyseknout všem osmnácti amatérským hercům hlubokou poklonu. Jen si uvědomte, že přeplněný sál bavil kominík, úřednice, učitelka, školník, řidič autobusu, nebo student. Po práci žádná televize, nebo hospoda. Scházeli se tady každý týden a snažili se pochopit svou postavu. To víte, že jsem byla jako na trní, nebyla to jednoduchá věc. František Ritschel je už zkušený mazák, stejně jako jeho dcery, ale třeba Jirka Švejdar měl v suknici premiéru a zvládl ji znamenitě. Mladý Filip Daniel Kittl přijel rovnou ze hřiště, na převlečení měl půl hodiny. V Tisé je to má sedmá akce s ochotníky a zase to bylo fajn," říká Jaroslava Leufenová, profesionální herečka, toho času na volné noze. Dvacet let bydlí v Tisé a všichni ji znají.

Začátek představení obstaraly krasavice, každá měla šaty jiné barvy. Když do sálu hlavním vchodem vtrhla skupina statečných bojovníků v sukních, nad hlavami mávali zbraněmi a demižonem podezřelé značky, diváci je uvítali smíchem. Zápletku asi každý zná, dva svalnatci se museli převléknout do ženských šatů a rafinovanou lstí měli získat důvěru nazlobených žen. Už první výslech byl doslova drsný a diváci padali smíchy ze židlí.

„Proč máš tak chlupaté nohy? Proč máš takové svaly? Proč máš tak malý zadek?," ptala se velitelka hlídky. Vyděšený voják v oranžových plesových šatech se zmohl pouze na pohádkovou odpověď: „To abych tě lépe viděla."

Když jeden z válečníků na pódiu nečekaně uklouzl a praštil sebou o zem jako americký kaskadér při výbuchu nášlapné miny, váleli se smíchy všichni i herec v záběru. Všechno nakonec dopadlo dobře a láska byla opět zárukou míru.