Ke knížce plné ústeckých příběhů a pověstí o skřítcích, obrech, pokladech a záhadách vyráběly děti a rodiče s velkou radostí koruny Labské královny i helmy rytířů.

Ze Mšeného-lázní přivezla Hana Ouvínová své vnučky Bětku a Viktorkou (na snímku). „Ve školce kamarádce korunku ukážu," těšila se Běta. „Moc nás to tu baví," byl rád šestiletý Jan Karaba ze Severní Terasy se svou maminkou.

ZEDNÍČEK SI VYBRAL OBRA

V muzeu pokřtil novou audioknihu Labská královna herec Pavel Zedníček s ředitelem muzea Václavem Houfkem. Sám ji i načetl, návštěvníci z ní slyšeli krátký a spíš temnější příběh o obrovi.

Pavel Zedníček na Labské královně. | Video: Deník/Radek Strnad

Hana Slawischová, vedoucí oddělení cestovního ruchu ústeckého Magistrátu prozradila: „Nová audiokniha Labská královna nebude běžně v prodeji, ale děti i další Ústečané ji dostanou šanci vyhrát v soutěžích či v geocatchingu. A ke stažení bude zdarma na webu Labské královny."

Pohádkové poledne zpestřilo návštěvníkům také oblíbené litoměřické Sváťovo loutkové dividlo. Než rozdal Sváťa dětem bonbony, viděli předškoláci pohádku Madlenka a skřítkové z Němčí.

PROJEKT ÚSTÍ PROSLAVIL

Propagační tiskoviny na motivy příběhů a pověstí o Labské královně přinesly městu Ústí také celorepublikový úspěch. Získaly ocenění na soutěžní přehlídce CZECHTOURPROPAG 2011.

V konkurenci 93 přihlášených obsadilo město Ústí nad Labem s kolekcí materiálů o Labské královně 2. místo. V rámci této kolekce byla představena celá řada propagačních materiálů: kniha pohádek, DVD a animovanými pohádkami, omalovánky, pexeso, cyklomapky a další.

Porota u vítězných materiálů ocenila především jednotnou koncepci předložených tiskovin a výborný design využívající pohádkové motivy.

KRÁLOVNA TŘIKRÁT ANIMOVANÁ

Pověst o trpasličím pokladu v Mariánské skále netradičně ztvárnili filmaři, legendu spojili se současností. Jako pozadí pro pohádku užili kamenolom ve skále, tyčící se na levém břehu řeky Labe.

Legenda je i v Labské královně, knize s pohádkami o skřítcích, rytířích i loupežnících od řeky Labe z Ústí a okolí. Na DVD vyšly dvě, Pekelný stroj na Větruši a Labská královna.

„Zatím poslední pohádka je Poklad z Mariánské skály, českou verzi namluvil Pavel Liška," řekla Hana Slawischová. Animace pohádky, hudební podklad, autorská práva, tři jazykové verze a výroba tisíce kusů vyšly na 352 000 korun.

Výtvarníkem je ilustrátor Michal Novák, za kamerou stál Jiří Petrů, scénář psal ústecký historik Martin Krsek. „Snažili jsme se propojit dávnou legendu s dneškem. Postavy jsou kreslené a počítačovou formou animované. Dotáčky jsou z depozitáře ústeckého muzea a prostoru kamenolomu," řekl Martin Krsek.