Energie, ta z něj jen srší. Na hudbě miluje emoce. Je v jednom kole: natáčí nový videoklip, připravuje druhé album, občas i moderuje. „Je toho hodně, co dělám. Ale alespoň nemám čas na blbosti. Do Ústí se moc těším," směje se Martin Harich, sedmnáctiletý student gymnázia v Liptovském Mikuláši. Ten také odpovídal v rozhovoru pro Deník.

Martine, ve Foru zazpíváte v mikulášském programu. Prozraďte, v jakém převleku vystoupíte? Budete tu čert, Mikuláš či snad anděl?
(smích) Asi ani jedno. Přijedu sám za sebe. Budu hlavně rozdávat radost a energii.

Čerta jsem se bál

Kterou z těchto postav jste měl v dětství nejraději a proč? Bál jste se někdy čerta?
Jako všechny věci, i Mikuláše jsem vždycky neskutečně prožíval. Vždy jsem očistil všechny boty. Myslel jsem si, že když jich bude čistých více, dostanu větší nadílku.
Oslavy svátku Mikuláše měly u mě více etap. Nejhezčí to bylo, když jsem ještě věřil na všechno. V tu dobu jsem se čerta samozřejmě bál. Zlom přišel až tehdy, když jsem se dozvěděl pravdu. (smích)
Je to zvláštní, ale pamatuji si to úplně jasně, a to i přesto, že už je to hodně dávno. Pak následovaly roky, kdy jsem se já převlékal za Mikuláše a nosil mladší sestřičce dárky. Ona mi to ale nikdy nevěřila, protože můj Mikuláš se choval jako typický puberťák. (smích)

A ta postava?
Určitě andělé. Mám je nejraději. Pár z nich dokonce znám osobně a za mnohé jim také vděčím.

Zazpíváte v Ústí i písničky ze SuperStar, třeba elánu plnou Sestričku z Kramárov?
Ale ne. Sestrička z Kramárov byla tenkrát můj povinný song. (smích)
Jak se to už chválabohu stalo zvykem, i na koncertě v Ústí to bude o naší hudbě, názoru na muziku, energii a našich skladbách. Nemá šanci, kdo netvoří a chce jen přezpívávat již známe songy.
Ale Sestričku nikdo jiný nenazpívá lepe než Elán a je zoufalé se o to znovu pokoušet. Ať se snažíte sebevíc, nikdy to nebude mít takové grády a šťávu jako od původního interpreta.

A naopak, půjčil byste Jožovi Rážovi nějaký vlastní hit?
No, nedokážu si představit, že Ráž zpívá třeba moji Poslední píseň. Krom toho, že žijeme s kapelou muzikou každý den, snažím se přesvědčit lidi, že nejsem jen mladý chlapec ze známé soutěže, který zpívá převzaté písně.

Považujete se za zpěváka?
Nikdy jsem se za zpěváka nepovažoval. Zpěv je jen způsob, kterým dávám najevo svoje nápady, názory, emoce. Jsem ale spokojený, protože všechno má svůj přirozený vývoj. Cítím, že jsem se v tom novém, pro nás vysněném světě, trošku usadil. To by samozřejmě nešlo bez úžasné podpory, kterou neustále cítíme od fanoušků na koncertech i od našich rodin, které stále stojí při nás.

Praha je dost jiná

Na podzim 2011 jste vydal první desku „Príbeh snov", je téměř celá autorská. Nyní tedy s kapelou pracujete na nové desce?
Ano. V Bratislavě jsme točili první, novou právě děláme v Praze. To město má jinou atmosféru a je to cítit i v hudbě. Jinak funguje tvořivost, když se ráno projdu z bytu do studia stověžatou Prahou.

V čem třeba?
Rozdíl je i v tom, že na druhém CD pracujeme postupně, nikam se neženeme. Na světě se dnes všechno dělá velmi rychle, což ubírá na hodnotě. A netýká se to jen hudby…

Kdy vydáte nové album? Na co se mohou vaši fanoušci těšit?
Rádi bychom na jaře. Ale stane se tak, jen pokud s ním budeme všichni spokojení. Nechceme nic uspěchat. Naše mladé nápady tentokrát krotí producent Aleš Zenkl, který točí alba například s Michalem Hrůzou či Meky Žbirkou. Dost jsme si navzájem sedli, oba nás práce těší.
Album bude mít určitě dost jiný zvuk, styl a bude vyzrálejší, byť stále dětské (smích). Jen malou komplikací je, že vzdálenost mezi studiem a naším domovem je 600 kilometrů.

Když se vrátíme k akci v OC Forum (středa 5. 12.). Jak se těšíte do Ústí? Byl jste tu někdy?
Nebyl, velmi se těšíme! Máme u vás několik věrných fanoušků s velkým srdcem, kteří chodí na každý koncert v Česku. Vím, že v Ústí máte nějaký pěkný most přes řeku Labe. Doufám, že budu mít čas se přes něj projít.

Slova, slova…?

Co řekl k albu „Príbehy snov?

Prešiel rok a pár mesiacov a už sa nad ňou celkom pousmievam. Ale nehambím sa za ňu.. Je to presne o vývoji; všímam si, že by som minimálne 70 % spravil uplne inak.

To je na tom ale to najkrajšie, že v tom malom deravom krúžku ostanú tie 12, 13, 14, 15 ročné nápady schované navždy (smích). CD, ktoré točíme teraz v Prahe, bude niečo celkom iné… Už sme pred mesiacom vypustili jednu novinku. Volá sa „Posledná pieseň", bola prvým singlom a točili sme k nej aj video, ktoré môžte občas postrehnúť na TV Óčko.

Martine, co chystáte?

Momentálne pripravujeme ďalší video, ale je to trochu šialenstvo, lebo okrem toho ešte koncertujeme, ukončujeme umelecké školy, hodne cestujeme, maturujeme a ja som začal ešte aj trošku moderovať (smích). Dosku bysme chceli dokončiť do januára. Nevyzeralo by mesto v piatky a soboty večer možno tak, ako vyzerá. Veď koniec koncov aj o tom je aj naša Posledná pieseň, ako by to asi nemalo vyzerať..)