Žádnou jinou hru neuvádělo Činoherní studio deset let a byla vždy vyprodaná. Klub rváčů je fenomén literatury i filmu; nikdy dříve ani později neteklo na jevišti Činoheráku tolik krve…

Velké drama byl Klub rváčů v Ústí už od začátku. „Nezapomenu na premiéru, ty čtyři vteřiny ticha po posledním výstřelu a následující řev diváků. Vyskočili ze židlí a tleskali a pískali dlouho dlouho,“ ohlíží se dramaturgyně Činoheráku Johana Součková. „Tehdy souboru začalo docházet, že stvořil něco výjimečného,“ nepochybuje.

V Ústí nad Labem proběhl konkurz na zpěváky do muzikálu Bídníci. O roli se ucházeli i zpěváci Pavel Vítek a Kamila Nývltová
FOTO: Na konkurz Bídníků přišlo 200 lidí. Nechyběly ani pěvecké hvězdy

Začalo to udělením povolení k převedení knihy na divadelní prkna od slavného autora. „Smazal tím rozdíly mezi slavným a neznámým, malým a velkým a mě dojalo, když z několikáté Avenue napsal dopis 's požehnáním' někam do Ústí nad Labem… Chudák netušil, že se inscenace bude hrát 10 let, čímž jsme mu neradi zkomplikovali život. Jeho agenti z jeho povolení nadšení nebyli,“ vypráví Součková.

TERAPIE NÁSILÍM

Román vypráví příběh mladého muže trpícího nespavostí, který nakonec jako terapii využívá vzájemné zápasy a násilí. Těžké to mají i hrdinové hry. Život hlavního protagonisty Jacka získá smysl po setkání s charismatickým psychopatem Tylerem. Ve špatně placených zaměstnáních se mstí lidem. Jako promítači vkládají erotické záběry do dětských filmů, jako číšníci močí do polévky… Pak založí Klub rváčů, kde mezi sebou muži drsně bojují. Klub má jediné pravidlo: „Nikdy nemluvit o klubu rváčů.“

Ústecký majáles 2018
FOTO, VIDEO: Ústecký majáles bavil atmosférou a oblíbenými kapelami

Tereza Hofová, která hrála hlavní ženskou představitelku Marlu i včera na derniéře, vzpomíná: „Klub rváčů je pro mě smrad Setuzy a vždy bude mít podtext Ústí nad Labem.“

Pro herečku Anitu Krausovou, druhou představitelku Marly, byl Klub způsob, jak se nezabít na monstr vysokých podpatcích a neudusit se při každé cigaretě. „Děkuju, kluci, vesmíre i Činoheráku. Ten vodopád testosteronu mi bude chybět,“ říká Krausová.

Na legendární představení nezapomene ani režisér Klubu Filip Nuckolls. „Do konce života budu mít před očima vypětí i soudržnost všech v divadle při vzniku hry. Při premiérové děkovačce nás bylo naměkko víc… Nezapomenu na první uvedení v Praze to září, kdy nebyla Varšavská, ale ještě ani Hraničář, a kluci ztloukli scénu z čeho šlo,“ líčí Nuckolls.

TESTOSTERON A ADRENALIN

„Jak Klub rváčů definoval náš herecký styl? Přímočarost, rychlost, energičnost, odvážnost, jedinečnost, důvěra a souhra. Úcta všem ženám, které v zákulisí s testosteronem a adrenalinem nabitými herci vydržely, a jak to měly často těžké,“ vzpomíná režisér.

Na hru vzpomíná i herec Jiří Maryško. „V roce 2008 jsem byl v Ústí nový. A nebyl lepší způsob jak se seznámit s kolegy, než začít zkoušet Fight Club, kde hrají skoro všichni z baráku. Nebylo to obyčejné zkoušení. Už to, že Činoherák byl první na světě, kdo ten titul mohl hrát, bylo velkým vyznamenáním ještě předtím, než se vůbec začalo zkoušet,“ konstatuje Maryško.

Maškarní ples v ústeckém Činoherním studiu
OBRAZEM: Vetřelec, Shrek nebo temný pán. Činoherní studio mělo maškarní