Radovan Lukavský tam vzpomínal na filmové začátky, Jiří Stivín představil svou flétnu, Ladislav Brabec kytaru, Boris Rösner recitoval, Václav Žmolík popisoval svou cestu po moravských vinohradech. Krásný úsměv přidaly Jana Paulová, Valerie Zawadská, Gabriela Demeterová,  Andrea Kalivodová, Martina Kociánová a další. V úterý 4. října přijel do Trmic houslový virtuos Jaroslav Svěcený, aby zahrál a přidal pár vět ke svému novému projektu.  
 
Před stovkou diváků na upravených stolech ve stojanech stály nádherné housle od věhlasných mistrů, za nimi stál Jaroslav Svěcený a pečlivě se připravoval na vystoupení. "Kdybych vlastnil všechny tyhle housle, tak bych asi žil někde jinde. Jsou zapůjčeny z celé Evropy ze soukromých sbírek, já je pouze krátce představuji divákům, aby slyšeli jejich zvuk. Mezi vyprávěním zahraji hudbu Johanna Sebastiána Bacha, Antonia Vivaldiho a Viktora Montiho," svěřil se známý houslový virtuos.

Charitativní běh v Krupce
FOTO: Do charitativního běhu v Krupce se zapojili i Ústečané

Každé housle krátce představil, popsal práci mistra, použité dřevo. Nejdéle mluvil o italské houslařské škole, zahrál i krásné Stradivárky z roku 1707. Po přestávce došlo i na smyčec, který má také dlouhou historii. Víte, že kvalitní koňské žíně se dováží výhradně z Mongolska a Číny?  Jaroslav Svěcený se prý k hudbě dostal přes svého dědečka, který jej bral už v pěti letech mezi houslařské mistry.  S houslemi procestoval celý svět, vystupoval nejen v USA, ale také v Mexiku, Chile, Maroku, Indii, Thajsku. Stál u zrodu několika úspěšných festivalů, je soudním znalcem s mezinárodní působností v oboru smyčcové hudební nástroje.

"Tady na zámku jsem už byl v roce 1997, tenkrát jsem zabloudil a dorazil k nějaké továrně," smál se vypravěč a přidal krátký příběh na téma mobilní telefon mezi diváky. Trmický zámek znají hlavně modeláři, ale vážná hudba tam zní už pětadvacet let.