Před propuknutím Irské občanské války otevřel Jimmy Gralton na irském venkově taneční sál, kde se lidé mohli vzdělávat, bavit, diskutovat i tančit.

Zlatý medvěd

Popularita tančírny rostla a postupně se stala místem revolučních myšlenek. Volnomyšlenkářská reputace ale vyvolala nevoli církve, Jimmy musel utéct ze země, tančírnu zavřít.

Po deseti letech se opět vrací do Irska. Znovu se střetává s chudobou a omezováním osobní i kulturní svobody. S podporou své první lásky se Jimmy rozhodne tančírnu otevřít, dát zas lidem naději snít.

Film točil uznávaný anglický režisér Ken Loach a získal za něj čestného Zlatého medvěda za celoživotní dílo na festivalu MFF Berlín 2014.

Václav Šilha

Ve středu 20. května od 19.30 se mohou návštěvníci těšit na exkluzivního hosta Václava Šilhu, cestovatele i uznávaného fotografa. Přiveze neopakovatelnou audiovizuální show o Antarktidě. Skály, led, miliony tučňáků, nekonečný oceán a naprosto nepředvídatelné počasí.

Panenskou krásu Antarktidy zažil na vlastní kůži a zdokumentoval ji fotograf a cestovatel, držitel ocenění Czech Press Photo. Na jachtě Golden Fleece s kapitánem Jeromem Poncetem strávil půl roku. Nyní se o jedinečný zážitek podělí s návštěvníky Hraničáře, pro které si připravil dech beroucí show plnou fotek, videí a reálných příběhů přibližujících jedno z posledních člověkem nedotčených míst na planetě.

Depresivní děti

Páteční program 22. května ocení hlavně příznivci originálních divadelních projektů vystoupí soubor Depresivní děti touží po penězích s kontroverzním představením Milostný dopis ženě, kterou nemilujeme.

Hra je velmi neotřelou reakcí na soudobý fenomén internetových seznamek. V sobotu 23. května zve Hraničář na kultovní sci-fi 2001 Vesmírná odysea. Den poté zve Hraničář poprvé na akci pro aktivní seniory Nedělní čaje v Hraničáři.