Když holandská provincie (kraj) Drenthe vyhlásila pro rok 2014 hlavním městem kultury město Meppel a místní galerie Kunsthuis Secretarie jako svou první letošní výstavu uspořádala reprezentativní přehlídku obrazů českých malířů, v českém tisku o tom bohužel nebyla podle kafkovské tradice ani zmínka.
Připomeňme, že nejslavnější Češi Komenský a Havel jsou v Evropě oceňováni víc než doma v Čechách. Když Havel obdržel v roce 1986 světově uznávanou cenu Erasma Rotterdamského, český tisk to přešel naprostým mlčením. Komenský (Comenius) posledních 15 let svého života prožil v exilu v Amsterdamu, kde mimochodem bydlel ve stejné ulici a scházel se zde s Rembrandtem, a nedaleké město Naarden otevřelo v roce 1892 na jeho poctu muzeum dřív než jeho rodný Uherský Brod v roce 1946…
Sto obrazů deseti mosteckých malířů lze vidět od 12. ledna do 11. února ve třípatrové bývalé meppelské radnici ze 16. století, dnes upravené pro reprezentaci jako výstavní a turistické centrum.
Na zahájení výstavy se v neděli odpoledne sešli představitelé města, současný starosta Jan Westmaas, bývalý starosta Harm Jan Lanjouw, předseda Rotary klubu Dick Bakker. Za profesionální a citlivou instalaci obrazů poděkoval pořadatelům Tomáš Ondrášek, kurátor mostecké výstavní síně Zlatá trojka, který výstavu připravil a do Meppelu přivezl. Starosta Westmaas přivítal jeho nabídku na výstavu holandských malířů v mostecké výstavní síni Zlatá trojka v roce 2015 a vyjádřil radost nad úrovní spolupráce.
Mostecké obrazy jako celek představují tradici, což ale není pohled do minulosti, ani vázanost k určitému tématu. Kolekce mosteckých malířů je vyspělá, pestrá a rozmanitá.
„Vadou českého malířství je jeho uzavřenost před světem," řekl Ondrášek. „Plácáme se po ramenou a přitom nevíme, co se ve světě děje. Obrazy se ale musí konzervovat jinak než švestky. Švestky vypálíme, slivovici zakopeme a teprve po letech oceníme. Obrazy se musí vystavovat a konfrontovat s jinými hned!"
Je opravdu obdivuhodné, že šedesátitisícový Most má deset malířů, kteří se takové konfrontace nejen nebojí, ale vyjdou z ní dokonce se ctí. Představují se osobitě: Jejich obrazy jsou líbezné, drsné, hloubavé, bájivé, erotické i realistické. A jejich tvůrčí zrak je pro Holanďany nejlepší prezentací současného života, jaký se v současnosti v Čechách žije ve městech mimo Prahu.
Zpracoval Frankie Parker