Nabídne tak v pátek 15. dubna od 19.00 inscenaci proslulého anglického autora Martina McDonagha, odehrávající se na divokém irském západu, kde byste žít nechtěli.

„Lebka z Connemary" je sólový režijní debut Jana Jankovského, herce ústeckého Činoherního studia. V tomto divadle exceluje v temném Kafkově Zámku, v děsivém dramatu My děti ze stanice Zoo a exceloval ve sžíravém monodramatu Utrpení mladého Werthera.

Jane, proč ses rozhodl na domácí scéně režírovat černou komedii Lebka z Connemary, druhý díl pověstné Connemarské trilogie od Angličana Martina McDonagha?
Navrhl mi to režisér Filip Nuckolls. Když jsme v ústeckém Hraničáři nastudovali „Krásku z Leenane", řekl jsem mu, že by bylo báječný, kdybychom tu trilogii udělali celou. Nevím o žádném jiném divadle, určitě ne u nás, které by ji mělo „pod střechou". A on na to: „OK, můžeme udělat celou trilogii. Ale ty uděláš tu Lebku z Connemary."

Byla to pro tebe jasná volba?
Původně jsem tu inscenaci režírovat nechtěl, ale současně jsme odmítal hrát v další Donaghově černé komedii. Roli Martina Henlona (v Činoheráku ho v novém obsazení hraje Václav Hanzl poznámka autora) už jsem hrál v Praze ve Švanďáku a nechtěl jsme hrát roli dvakrát. Takže jsem se nakonec rád ujal režie.

Lebka je výzva

Jak tě Filip Nuckolls v Ústí v Činoheráku učil, jak vedl, že to od herectví k režijní práci byla dobrá průprava?
Možná mimoděk, to je vždycky tak. Tady jsem se naučil úplně nejvíc, když jsem sem přišel, byl jsem úplně tragickej. Tím, jak v tom žiješ, koukáš lidem pod ruce, jak svoji práci dělají a chceš ji dobře dělat taky. Kladeš si pořád nějaké překážky a tohle byla velká výzva. Teď už to musím zaťukat, že by mohla být z naší Lebky z Connemary dobrá inscenace.

Proč je to pro tebe výzva? Co je těžké na režii hry proslulého britského dramatika a režiséra McDonagha?
Je to obrovská zodpovědnost. Vést lidi, přesvědčit je nenásilně o své myšlence. Aby pochopili, že tak jak to chceš ty, že tak je to správný.

Co tě na této inscenaci nejvíc baví?
Humor Martina McDonagha mám hrozně rád. Je to ironický, zlý, škodolibý, je to hodně tvrdej humor. McDonagh je jeden z mých nejoblíbenějších současných autorů.

Co ti přijde na Lebce nejsilnější? Jde hodně přes čáru, že?
Přesně tak, je to absolutně absurdní drama. Když se na tu hru díváš, celou dobu si říkáš: „Co to tam ti lidi dělají, co to říkají? Jsou fakt tak blbí? Nevěříš vlastním očím a uším! Přijde mi to celý postavený na hlavu, s reálným životem to nemá nic společného. A jestli má, tak na takovém místě bych já rozhodně žít nechtěl.

Co si jako režisér na té hře užíváš?
Jsem hrozně rád, že mi mí herci uvěřili, že do toho šlápli. Ono je těžký naplno se do toho opřít, pak si člověk připadá jako blbec. Ti lidi můžou mít pocit, že si budou říkat: „Vždyť já si budu připadat jako špatnej herec." Ale je to právě obráceně. Najednou nám ukážou polohu, ve který jsme je ještě neviděli.

Jako už deset let

Kdo přivedl do Činoherního studia Ctirada Götze z pražské Fidlovačky a dal mu roli hrobníka?
Já a jsem šťastnej. Lepšího Micka Dowda bych asi nenašel, než je on. Seznámili jsme se před dvěma roky v Praze na Shakespearovských slavnostech, v komedii Mnoho povyku pro nic, kterou spolu hrajeme. Lidi ho tu všichni přijali dobře, jako by tu s náma byl už deset let. Geniální je v tom, že mu přes tu absurditu, přes tu šílenost věříš každý slovo. Vůbec nepochybuješ o tom, že on je Mick Fowd.

Přesto divák může až do konce váhat, jestli Mick svou manželku Oonu zavraždil, nebo „jen" zabil v autě.
To je v pořádku. Nechte se překvapit, jak se vše rozuzlí.

Ondra Švandrlík coby autor muziky, to byla logická volba?
Sáhl jsem po lidech, kteří mě znají a já znám je. Ondra byl naprosto jasná volba, Lukáš Kuchinka, autor scény i Lucka Šperlová, co nám dělá kostýmy všichni samá jasná volba.

Co by se muselo stát, aby sám autor přijel na premiéru? Šlo by to?
To by možná šlo, ale to je spíš otázka na PR. Sice by mě to potěšilo, ale byl bych ještě o to víc nervózní. Budu v pátek nervák i tak, ještě kdyby tu byl i on, to by mě asi už vezli. Ale byla by to pro mě obrovská čest.

Uměl by sis hru od Martina McDonagha představit jako film?
Jasně, vždyť on skvěle režíruje. Nikdy nechtěl dělat divadlo, ale film, což si nakonec splnil Oscarem za krátký film Six Shooter. A pak to potvrdil filmem V Bruggách.

Výborní nováčci

Marta Vítů jako babička Mary - Johnny vyšla na 100 procent, stejně tak Ctiradovi kolegové Václav Hanzl (Martin Hanlon) a Lukáš Černoch (jeho bratr Thomas, neúspěšný policista). Oba nováčci Činoheráku.
Souhlasím. Jsem s nimi spokojený a za ně rád. Těší mě, že celé zkoušení bylo v pohodě, bez křiku. Snad to i divák pozná.

Co nejdrsnějšího se v Lebce z Connemary stane?
Takových věcí je tam víc, ale já je přece nemůžu prozradit. Ať diváci přijdou a občas budou šokovaní.

Nezbývá než ještě dodat, že Činoherák uzavře Connemarskou trilogii 27. dubna hostem, inscenací „Osiřelý západ" Divadelního spolku Kašpar.