Dva vánoční koncerty letos a jeden novoroční za pár dnů slibuje zpěvák Janek Ledecký, autor muzikálů. „Návštěvníci se mohou těšit krom klasických aranží i na skladby v akustickém provedení, doprovod M. Nostitz Quartetu a přidám své muzikálové hity,“ láká muzikant, otec úspěšné snowboardistky Ester a mladého autora komiksů Jonáše.

Janku, kdy poprvé jste odehrál svůj vánoční koncert?
První vánoční turné jsem jel v roce 1996 k vydání alba Sliby se maj plnit o Vánocích. Ke kapele se tenkrát připojilo Wihanovo kvarteto.

Kterou vánoční píseň máte nejradši? Spíše klasickou koledu či některou píseň vlastní?
Své věci mám samozřejmě rád, jinak bych je nemohl hrát. Ale třeba na Štědrý den jsou u nás na playlistu výhradně české koledy. A večer pak dojde i na živé provedení.

Letos na severu Čech vánočně a novoročně budete třikrát. V pondělí 17. prosince v Severočeském divadle v Ústí , den poté v MKZ Litoměřice a nad Labem, Litoměřicích a také 7. ledna v Městském divadle v Mostě na novoročním koncertě. Všude si tu s vámi zahraje smyčcový kvartet?
Ano, M Nostitz Quartet se k naší kapele připojil na celé turné. Všichni se na to vždycky celý rok těšíme. My na to, jak si zahrajeme s extraligovým kvartetem z prostředí vážné hudby a Nostici zase, jak se pustí do tohoto crossoveru. Tak se říká takovému mixu žánrů.

close Janek Ledecký. info Zdroj: Ondřej Pýcha zoom_in

Jak stará je to tradice? Co vám dává, co umožní?
Bez kvarteta si to nějak ani nedovedu představit. A v případě Nosticů získáme na scénu ještě skvěle sehraný kvartet na světové interpretační úrovni.

Vánoční koncerty hrajete roky, kdy jste začal hrát Tříkrálové a novoroční koncerty? Kolik jich bylo, čím se liší od koncertů vánočních?
Začalo to někdy před pěti lety, když už hlad pořadatelů nešel do Vánoc nasytit. Pro nás to je takové rozloučení s celým turné, protože ten repertoár kompletně odkládáme a přehazujeme výhybku na další kolej. Což bude tentokrát naše chystané jarní akustické turné.

Překvapila a nadchla mě letošní novinka vašeho syna Jonáše, zdařilý komiks „Kapsy“ podle povídek Karla Čapka. Co tento komiks udělal s vámi?
Tak to mám radost a Jonášovi samozřejmě vyřídím. V létě Jonáš vystavoval na Comics Festu v Bruselu, kam se sjeli vydavatelé a autoři komiksů z celého světa. Bylo prima sledovat, s jakým respektem k Jonášově tvorbě přistupují jeho kolegové z komiksových velmocí, jako jsou třeba Francie nebo Belgie.

Vznikl komiks Kapsy i díky vaší výchově? A díky vašemu vedení syna Jonáše k českým literárním tradicím?
Já nikdy nebyl tak pečlivý a ani cílevědomý, jako mé děti. Asi si nedovedete představit, kolik je to práce na přípravě, než vezme Jonáš tužku do ruky. Anebo Ester než si stoupne na start.

Vaše dcera Ester Ledecká je úspěšná na snowboardu, aktuálně na něm skončila na úvod světového poháru v Itálii druhá. A to jen pár dnů po svém závodění na lyžích. Byla by mistryní světa na snowboardu, nemít zázemí a jistotu v životě na horách? Neměla tu díky své rodině a podmínkám šanci pravidelných tréninků?
Určitě byla. Ale v jiném, nebo spíš v jiných sportech.

Čeká nás jako publikum letos od vás nějaké vánoční překvapení? Nová písnička, vedle vašich hitů třeba i nějaký song převzatý?
To si pište! Pro letošní rok jsme udělali zásadní přestavbu celého koncertu. Tu převzatou písničku nemůžu prozradit, protože to bude hádanka pro diváky. A nebude jediná. Jen tak mimochodem - ještě nikdy jsem nejel turné s tak úžasným světelným parkem!

Hrajete letos až do 23. prosince. Strávíte Vánoce na horách a tedy na sněhu? Už máte dárky nakoupené?
Dárky nosí Ježíšek, tentokrát nám je přinese do Prahy. A na sníh vyrazíme až na Boží hod.

Soutěž o vstupenky na Ledeckého do Ústí:
Chcete vyhrát dvě dvě vstupenky na vánoční koncert Janka Ledeckého v pondělí 17. prosince v Severočeském divadle v Ústí nad Labem? Napište nám názvy alespoň dvou jeho úspěšných muzikálů na adresu radek.strnad@denik.cz Hodně štěstí.