Mezinárodní taneční festival v Ústí uváděly moderátorky Marta Skarlandtová, Markéta Fialová, Marie Retková i herečka Mahulena Bočanová a herec Roman Vojtek. Pro vás to bude úplně poprvé, jak se těšíte?
Těším se moc, taneční festivaly jsou krásné. Mají velkou noblesu, jsou svým způsobem velmi specifické. Setkává se na nich publikum, které na jiných akcích nepotkáte, je velmi přející. Mám vždy velkou radost, když je na soutěži plná hala a lidé tleskají všem, jsou nadšení.

Znáte tedy dobře jejich prostředí?
Ano, znám ho z televizních přenosů Galashow s latinou z Ostravy, které uvádíme s Romanem Vojtkem. A třeba u nás v Boleslavi máme každoročně Pojizerský Pohár. Vím tedy, na co se mám připravovat, a hlavně na co se těšit.

Taneční bývají pro kluky spíš otrava, pro slečny naopak romantika. Už je to pár let, přesto: Vybavíte si ještě vaše šaty, první prodlouženou, dárek od tanečníka? Nebo spíš pošlapané botky, srážky na parketu, přísný tón tanečního mistra?
(smích) Vybaví, samozřejmě. Dokonce si pamatuji, že když řekl taneční mistr „Pánové, zadejte se", pánové běželi a sklouzli se tak, že skončili na zemi, u nohou slečny, pro kterou si šli. O některé dívky byl mezi kluky větší zájem, o jiné menší a u těch, o které byl velký zájem, nastal podivný souboj vleže na zemi. To když kluci jízdu po parketu neustáli. Tanečnímu mistrovi se to hodně nelíbilo, záhy to zatrhl a kdo to udělal, měl většinou sólový tanec. Takže jsem jednou tančila sólo a byla hodně naštvaná na svého tanečníka. Byl potrestán tím, že před zraky všech musí zatančit, co se naučil. K tomu si měl vybrat partnerku a on si vybral mě! Takže se celý sál koukal na to, jak my dva se tam snažíme o kroky. Ale jinak to bylo moc hezké, vzpomínám na to ráda.

Jolana Voldánová
18 let uváděla Události ČT, čtyřnásobná vítězka ankety TýTý v kategorii Osobnost TV zpravodajství

Má pořad Je jaká je na Českém rozhlase Dvojka. Její sochu ukazuje od jara 2014 pražská pobočka pařížského muzea voskových figurín Grévin. Uvádí s hercem Romanem Vojtkem TV přenosy Galashow s latinou. Rodačka z Pardubic tančila s Janem Tománkem, rodákem z Ústí nad Labem, v soutěži StarDance 2007.

Může dámu špatný tanečník spíš otrávit?
Může, protože tanečník je ten, kdo vede. U latinskoamerických tanců, kde dáma nemusí jít v držení, si tanečnice poradí sama, pokud je lepší. Ale když jde o standard, tak jak pán neumí tančit, je to problém.

Kterému tanečnímu stylu dáváte přednost? A proč?
Od tanečních, kdy jsem se naučila základní kroky, se mi vždy líbil waltz. A mám ho ráda dodnes. Navíc ho lze tančit i na pomalejší rytmy, které nejsou úplně waltzové, ale dá se u něj využít variace kroků. Je docela jednoduchý, ten myslím zvládají všichni.

A z tanců latinských?
Tam je trošku problém. Když nemám tanečníka, který to opravdu umí, moc se do nich nepouštím.

Šikovné páry se na parketu zdánlivě jen vznášejí. Stávalo se vám někdy, že vám naopak do tance nebylo?
Určitě. Když vidíte v televizi vznášející se pár a říkáte si „To je tak jednoduché", v tom je to pravé umění. Moc se mi líbilo, co mi říkal můj taneční partner ze StarDance 2007 Honza Tománek: „Až budeš mít pocit, že se vznášíš, tak tančíš."A dostavilo se to, i když to trvalo dlouho. A kdy mi není do tance? Po StarDance jsme měli řadu vystoupení, a někdy se mi opravdu tančit nechtělo. Když vám není dobře, máte horečku, tanec je to poslední, do čeho byste se pouštěl. Ale když je to domluvené, nedá se odmítnout. Vydržíte a snažíte se dělat jako že nic. Že je vlastně všechno v pořádku.

Doceníte při tanci orchestr, živé hudebníky? Nebo je to spíš problém, nahrávka je dokonalejší?
Živá kapela je vždy lepší. Když jsme trénovali na StarDance, měli jsme nahrávku skladby, která byla dokonalost sama. Ale já pak byla zděšená z toho, jak to hraje kapela, ta to nikdy nezahraje stejně. Ale na to si musíte zvyknout. Živá muzika tomu dá další rozměr. Když se člověk naučí, že to od kapely není nikdy stejné, je to vždy o něco lepší.

Bez výjimky? Pokaždé to tak je?
To ne. Když máte hotové vystoupení, se kterým se někde představujete, je lepší hotová nahrávka. Třeba když tančíte showdance, kdy se využívá více stylů, nebo když se kombinuje standard i latina. Na nahrávce si vystavíte příběh, potřebujete ji mít přesnou, dokonalou.

Zaregistrovala jste v roce 2007, že je Jan Tománek z Ústí nad Labem? Počítáte s tím a těšíte se, že až přijedete na festival, že vás Ústím provede?
Asi nebude čas, málokdy bývá. Ale já už v Ústí byla, i v Mostě. Tančili jsme všude možně, republiku máme docela projetou. Že je Honza z Ústí, to jsem na začátku nevěděla. I když musím říct, že mám svoje cvičené ucho, že odhadnu, odkud kdo je, respektive odkud není. U něj mě zarazilo, že nemá typický brněnský přízvuk. Říkala jsem si: „On je možná do Brna přiženěný." A byla to pravda.

Tip na odpoledneČtvrtek 6. 11. v OC Forum, od 16.00 do 19.00 hodin

Vezměte děti a přijďte dnes odpoledne do OC Forum. Dvojnásobný vítěz populární Stardance a profesionální tanečník Jan Onder se svojí partnerkou Lucií Hunčárovou tu budou děti učit základní taneční kroky. Oba vaše děti mohou znát z dětského programu České televize, kde mají svůj pořad Taneční hrátky Ondry a Lucky. Připravené jsou i soutěže o hračky a sladkosti. Během tří hodinových tanečních bloků se představí i ústecké taneční kluby.

Akce je součástí víkendového 45. ročníku Mezinárodního tanečního festivalu, který proběhne v hale Slunety.