Komedie ze základní školy „Úča musí pryč" je v sobotu 18. dubna od 19.30 v Hraničáři skoro vyprodaná. Není divu, vždyť v Divadle Verze, které ji přiveze, hrají Linda Rybová, David Prachař, Igor Chmela, Jana Janěková, Petra Špalková a Kateřina Winterová. Ta Deníku odpovídala v rozhovoru.

Vaše postava v komedii „Úča musí pryč" se jmenuje Kateřina Zimová, což, soudím, souvisí s vaším příjmením. Je to tak?
Ano, máte pravdu. Když jsme tuhle německou hru takzvaně domestikovali,došlo i na jména a „jen" přeložit mé jméno byl spontánní nápad na zkoušce. Myslím, že to napadlo Petru Špalkovou, která hraje učitelku Novotnou.

Je pro vás ta velká legrace?
Někdy jsou mí spoluhráči na scéně tak vtipní, že mám co dělat, abych nevyprskla smíchy. Musím přiznat, ač se tomu bráníme, někdy se neudržíme všichni a máme co dělat, abychom představení dohráli. To je sice šílené, ale diváci to milují.

Spiknutím to začíná

Můžeme v případě hry mluvit o spiknutí rodičů?
V podstatě ano. Tím to všechno začíná.

Jak se těšíte na ústecké benefiční představení? Na publikum, na loni nové divadlo…
Jsem zvědavá. V Ústí jsem hrála někdy před mnoha lety ještě s Divadlem Pod Palmovkou. Je skvělé, že se zde po všech těch eskapádách z nedávné doby podařilo hercům vzkřísit divadlo doslova z mrtvých. Doufám, že přijde spousta diváků. Slyšela jsem, že jsou velmi vnímaví, tak snad se budeme líbit a podpoříme společně dobrou věc.

Uvedete Úču poprvé jako benefiční? A je to spíše náhoda?
Pro nadační fond Kolečko jsme už hráli v Praze. Je to logické, patronkou Kolečka je Linda Rybová, spoluzakladatelka Divadla Verze, které má Úču na svědomí.

Už jste někdy s Nadací Kolečko spolupracovala?
Zatím spíš jen jako dárce a i díky Divadlu Verze.

Parta skvělých lidí

Bylo velké dobrodružství založit divadelní spolek? A radost?
Ano, jsem součástí téhle party skvělých lidí a herců, ale hlavními zakladateli jsou Jana Janěková ml., Igor Chmela, Linda Rybová a David Prachař. Dvorním režisérem je Thomas Zielinski. A je velká radost pracovat s přáteli.

Nadchly mne obě série seriálu Terapie, jsou podle mého výjimečné. Považujete za štěstí, že jste na něm spolupracovala právě s Karlem Rodenem? A třeba i s Kamilou Magálovou a s Klárou Melíškovou?
Musím přiznat, že to byla jedna z mých nejlepších filmových zkušeností. Bylo velice náročné naučit se tolik textu a nořit se do tak těžkého tématu, ale jsem za tuhle příležitost velmi vděčná.

A jaké to bylo nechat si od Karla Rodena v rámci role, samozřejmě „vynadat"?
Víte, Karel si musel celé natáčení, které trvalo několik měsíců, doslova odsedět, a zvládal to celkem v pohodě, což obdivuji. Takže i kdyby mi vynadal mimo roli, zřejmě bych to akceptovala. A co se týče herecké práce, tak by na mě mohl i křičet a myslím, že bychom si to užili.

Které inscenace vás aktuálně čekají. A prozradíte kde?
Momentálně zkouším pro Národní divadlo ve Stavovském divadle německou hru od Mayenburga „Kámen", kde hraji hlavní roli Withy, která se v příběhu pohybuje v rozmezí šedesáti let. Premiéra bude na konci května. Jinak se průběžně věnuji přípravám a natáčení už třetí série pořadu Herbář, který točíme s Lindou pro Českou televizi. No a taky mám svůj blog Culina Botanica, kde se můžete pokochat krásnými fotografiemi receptů, bylin, přírody a mými kulinářskými výtvory a pokusy .