Říkají si Rošťáci v kulichu a jménu dělají čest. Ne snad, že by to byla zlobidla, ale jsou to prostě školáci od třetí třídy do devítky. „Jsme taková kulturní sokolská odnož. Jak máme možnost si zapívat, jdeme. A krom toho, zpíváme koledy, kde se dá, každý rok. My tedy měli na repertoáru i Purpuru na plotně, ale jinak zpíváme to, co má Deník ve zpěvníku, to vlastně zpíváme nejvíce,“ zamýšlela se Libuše Krupičková.

Česko zpívá koledyZdroj: DeníkProstě z koled to nakonec vyhrává Půjdem spolu do Betléma, Narodil se Kristus Pán, taková ta lidová a zlidovělá klasika a teprve potom autorské písně vánoční.

A kde budou zpívat? Na nádvoří zámku v Libouchci, potom se přesouvají ke stromku na náměstí. Letos mají zároveň i adventní akci, takový adventní pochod, kde budou během zastavení na různých místech obce zpívat a lidé si užijí program.

„Ve zpívání budeme potom pokračovat 13. prosince u restaurace Svoboda, to bude větší akce, další máme o čtyři dny později u lesní kaple Botchen a z toho chceme i video, bude krásně nasvícena svíčkami,“ líčila.

Pěvecký dětský sbor existuje v aktuálním obsazení asi rok. „Jinak s dětmi v obci zpívám aspoň deset let. Krom vánočních věcí třeba na setkání seniorů, pak jsme zpívali na kapli Botchen a pak kdykoli, kamkoli, i na brigádě… Co si najdeme, uděláme, zvelebujeme třeba místa v obci. Co se týká akce Deníku Česko zpívá koledy, prostě jsme se dohodli, že letos zpíváme málo, a tak jsme se rozhodli, že do toho půjdeme,“ vysvětlovala Libuše Krupičková.

Karel Holas
Mrazuvzdorný Čechomor zazpívá koledy s Deníkem na ústeckém náměstí

Jsou prý jen malinký patnáctičlenný sbor a mají v oddílovém programu nejen zpěv, ale vlastně celoroční skautskou náplň a k tomu zpívají. „Koledy jsou taková příjemná a milá akce, my se těch celorepublikových účastníme všech, co můžeme,“ poznamenala.

A jaký má Libuše Krupičková vlastně k hudbě vztah? Pracuje jako učitelka pro první stupeň se specializací na hudební výchovu. „Ale jsme jinak naprostí amatéři. U nás zpívá ten, kdo zpívá rád, ne ten, kdo umí. Ale oni umí,“ dodala se smíchem.