Vážně to tak chodí? Jsou někteří rodiče žáků tak „tupí" i sebestřední, panují takové poměry na ZŠ? A je to taková legrace, jak nám ukázalo v sobotu 18. dubna v Ústí pražské Divadlo Verze svou komedií Úča musí pryč?

Ujme-li se tématu šikovný německý autor Lutz Hübner, hrají-li skvělí herci, režii má výborný režisér Thomas Zielinski a vše se propojí s pomocí pro Centrum dětské traumatologie Masarykovy nemocnice v Ústí, může být zábava. V ústeckém Kulturním centru Hraničář tedy byla.

Jde „jen" o známky

David Prachař, Linda Rybová, Jana Janěková ml., Igor Chmela a Kateřina Winterová v komedii hrají rodiče žáků páté třídy. Dětem jde před vysvědčením o vše, jejich ambiciózní rodiče chtějí, aby šly na prestižní střední školy. Ale bojí se, že jim dá třídní učitelka Novotná (Petra Špalková) špatné známky. Rodiče mají jasno: Úča musí pryč!

Rodiče se spiknou, ta revolta má příchuť tragikomedie. Když úča Novotná mluví s rodiči, ukáže se, že je často chyba na straně výchovy žáků doma. Matka Laury právnička (Linda Rybová vzpouru vede), přiznává, že je její dcera slabší žákyně. Dcera pracovnice muzea (Kateřina Winterová) je na Lauře závislá. Lukáš, syn překladatelky (Jana Janěková) a inženýra z Prahy (David Prachař), bije děti a ženatý nezaměstnaný Bořivoj (Igor Chmela), otec Jany, je ženě nevěrný s pracovnicí muzea..Ve finále rodiče čekají překvapení, to poslední je dost ledová sprcha…

Komedii doporučuji

„To, co hra ukázala, se ve školství děje," řekla učitelka Jana z Ústí. „Dlouho jsem se tak nebavil. Hra je špičkově zahraná i napsaná, rád bych si to i přečetl. Super i režie, užil jsem si to, rád bych opět takové představení navštívil," řekl Vladimír Procházka z Jílového. Erika Šperlová z Ústí si hru pochvalovala jako úžasnou zábavu, komedii ze života. Doporučuji ji," řekla. „Představení jsem si užila dvakrát. Jednou to, jaké bylo, a pak, že jsem viděla pana profesora Havránka z krčské nemocnice. Před pár lety zachránil mému synovi nohu po úraze. Jsem mu moc vděčná," řekla divačka Lenka Motlová.

Rybová: Jsem spokojená

„Z dnešního představení mám skvělý pocit, protože získané peníze jdou na dobrou věc. V Kolečku pracuji už 10 let a tak vím, jak peníze využijí," dodala za Divadlo Verze herečka Linda Rybová.