Liberec, Havířov  – Se singlem „Vteřina", předzvěstí nového alba, se vrací sympatická rock popová kapela Nebe. Klip k písni právě vzniká, uvidíme ho asi už v půli srpna.

Nebe je dnes silnější o emoce, ale také o zkušenosti včetně zážitků z turné s partou Kryštof. Aktuálně si Nebe sever Čech užije v sobotu 27. července od 12.00 na hlavní Gambrinus stage 21. ročníku festivalu Benátská noc ve Vesci u Liberce.

Spoluautor Inzerátu

„Nebe nabízí barvité kytarové harmonie, jeho texty svádějící ke stadiónovým chorálům a jsou hlavní devízou kapely v čele s Petrem Harazinem. Ten se autorsky podílel na nejúspěšnějším albu  roku 2013, na  „Inzerátu". Logicky si Kryštof Nebe vybrali jako předskokany na vyprodané zimní halové turné," potvrzuje Štěpánka Batíková z Universal Music. Tedy z hudební společnosti, která nové album Nebe vydá.

„Vteřina je o múzách i radosti ze života, jak ho teď naplno žijeme. A o další etapě, na kterou jsme se dali… Zažíváme teď takové dny a noci, že nechceme, aby skončily. Tak o tom je naše předzvěst druhé studiové nahrávky," řekl o novém singlu Petr Harazin.

Kapela spolu začala zkoušet v roce 2005 na ZUŠ Bohuslava Martinů v rodném Havířově.

Kapela bez občanky

„Tehdy jsme ještě ani neměli občanku," směje se Petr. Po prvních pokusech v angličtině to vzdali, rozhodli se skládat v rodném jazyce – a dobře udělali. V roce 2010 si talentovaných kluků všiml další rodák z Havířova, Richard Krajčo. Pomohl jim s vydáním debutového alba „Legosvět", které i se stejnojmenným singlem slavilo úspěchy. „Richard nám předal řadu životních zkušeností a teď  u vydavatelství Universal Music začínáme novou cestu hudební kariéry," je rád frontman Nebe Petr Harazin.

Jako svou inspiraci uvádí kapely Biffy Clyro, Coldplay, The National, Wombats nebo The Killers. Z českých luhů a hájů má rád TataBojs, Kryštof či Charlie Straight.

Péťa vařič

V kapele Petr na cestách i vaří. Krom sportovních kanálů sleduje v TV Jamieho Olivera, Gordona Ramseyho i Zdeňka Pohlreicha. Texty a hudbu píše s kytaristou Štěpánem Petrů,  mozkem aranží Nebe,  vášnivým sportovcem. Na basu hraje pokerový nadšenec Tomáš Vorvik Sedláček, na bicí Jakub Krakowczyk, ovládající více  světových jazyků. Saxofonista Tomáš Kuluris v Nebi  hraje hlavně na klávesy.

Dělá vám radost kapela Nebe? Produkoval jste jí desku…
Richard Krajčo (lehce rozpačitě): Já myslím, že teprve uvidíme, jak to s nimi bude. Momentálně točí singly, já jim pomohl k velkému vydavatelství, novou desku jim bude vydávat Universal Music, takže si myslím, že je to pro kluky fajn. A čas ukáže.
Věřím jim, jsou výborní autoři. Myslím, že to tu trochu chybí, dobré české písničky s českými texty, a rozhodně na svůj věk ten potenciál mají. Takže jim držím palce.

Co je Richmond Records?

Už jste mi tedy odpověděl i na další plánovanou otázku. Zajímalo mě, jestli když i Kryštofa vydal Universal, zda vydá i někoho dalšího…
Ono je to tak: S klukama jsme si založili label, na kterém jsme vydali vlastní DVD. No a „Inzerát", naše úspěšné loňské album, vyšel v podstatě ve spolupráci Universalu a našeho labelu Richmond Records, vlastně i album „Legosvět" od Nebe vyšel u Richmond Records. Ale Universal teď s nimi stál o trošku větší spolupráci., Nebe se mu líbí, takže to přišlo tak nějak automaticky.
A já už teď v říjnu nebo v listopadu vydám nový soundtrack k filmu pod Richmond Records. Ale bude na něm opět spolupracovat Universal. Takže jsme své síly zase spojili.

K jakému filmu? Prozradíte?
K snímku „Pod křídly Vánoc", kde jsem měl šanci si i zahrát.  A zároveň jsme tomu filmu propůjčili i titulní píseň „Cestu",  kterou jsme na desku „Inzerát" nazpívali s Tomášem Klusem. Na základě toho jsem se ujal i hudební dramaturgie a k filmu budu dělat také scénickou hudbu s Daliborem Cidlinským.
Byl to můj návrh a režisérka Karin Babinská mi ho schválila. Takže v jejím filmu zazní jen nahrávky mladých českých talentovaných kapel. Říkali jsme si, že je rovnou vydáme jako soundtrack za 99 korun. To aby si CD mohli lidé opravdu koupit, aby neměli potřebu si ho stahovat, a tím pádem se ta muzika dostane k více lidem. Kromě nás tam ze známých kapel budou Charlie Straight nebo Airfare, zbytek  jsou méně známé či neznámé kapely. Ale zase ty, které stojí za pozornost!

Jo, skoro až charita

Ale tohle není charita, že ne? Charita asi vypadá jinak…
(úsměv) Tohle je charita, svým způsobem… Všechno to dělám bez nároku na honorář a ještě mě to něco stojí. Ale dělám to rád, protože  jsem to udělal pro Nebe, do kterých jsem  vlastně vložil i své peníze. No a dalším kapelám se momentálně snažím pomoci právě prostřednictvím chystaného filmu.

Jaký ten snímek bude? Už víte?
Myslím si, že bude nádherný. Takže doufám, že na něj budou lidi chodit do kin a kapely, které v něm budou mít písničky, tím pádem i objeví. No a když si pořídí ten soundtrack, budou mít doma i jejich nahrávky, na které by jinak třeba ani nenarazili. Takže doufám, že to vlastně všem prospěje.