Bratrovražedné války znepřátelených šlechtických rodů, drsná hra o trůny v Anglii 15. století, kdy mocenské boje vyústí až ve válku růží. To je Jindřich VI. od klasika světového dramatu Williama Shakespeara, na jehož třetí díl Balet smrti ještě dnes, v neděli 2. července od 20 hodin, zve Činoherní studio do krásnobřezenské likérky. Další šanci vidět slavné drama dostanou Ústečané až na sklonku srpna na open air festivalu Divadelní zahrada na zahradě Českého rozhlasu Sever. V režii Filipa Nuckollse v hale likérky, kde roky vznikal legendární nápoj Stará myslivecká, na projekci klovou havrani, s poselstvím přilétne dron a klušou koně. Nejcennější tekutina, lidská krev, tu teče proudem. Dýky vrahů se neštítí zabít nemluvně ani školáka. Natož dospělého.

Váš Jindřich není zrovna právě jednoduchá postava, že?
Filip Nuckolls: Není. Místo aby vládl, uzavírá se v klauzuře. Třetí díl Jindřicha je čistá nenávist, snaha zničit druhou stranu. A přežít.

Host Ctirad Götz od vás dostal až komediální roli…
Když dělal v Ústí Lebku z Connemary, přišel, že by rád hrál ve Shakespearech. Tak je teď ve trojce Ludvík, král Francie. Jsem rád, že to vyšlo. Je hvězda Divadla na Fidlovačce, seriálová hvězda a má tu pět minut hraní.

Ta scéna připomíná předscény Dvou pánů z Verony. Je to trochu legrace, ale ne vždy…
Tím, že trilogie končí, se snažíme citovat i jedničku. Za Shakespeara byli Francouzi druhý úhlavní nepřítel Anglie. Dělali si z Francouzů srandu, no a my teď také.

Která postava je vám nejblíž?
York (Honza Jankovský) i Richard III. (Václav Hanzl), ač vraždí. Snažím se ho pochopit, nepředstavit ho jako patologické zlo, ale jako toho, komu nic jiného nezbývá. Když ho Jindřich před smrtí nazve mistrem popravčím, Richard se brání. Je politik, dělá, co potřebuje. Ve svých očích jen hraje šachy, kde občas musí figuru vyhodit. Když mu je vyčteno, že zabil dítě, Richard tvrdí: „Ale on si troufal tím, že měl být nástupcem trůnu.

Generálka Baletu smrti, třetí části hry Jindřich VI., pod taktovkou režiséra Filipa Nuckollse | Video: Deník/Radek Strnad

Generálka Baletu smrti, třetí části hry Jindřich VI., pod taktovkou režiséra Filipa Nuckollse

Je pro vás třetí díl uzavřený?
Zcela, zemře Jindřich VI. V jedničce usedne na trůn, ve dvojce zažívá kariéru. Ale během jeho vlády se doba mění, střídají se tři politické kultury. Ve dvojce nastoupí trojice Suffolk, Somerset a Markéta, ti už řeší i oportunismus. Nato nastoupí Richard III. Pro něj už je cokoli k získání moci dobré.

Čím je poslední díl Jindřicha VI. specifický?
Třetí díl je odlišný tak, jak jsou odlišné vzájemně zbylé dva díly. Znalci Shakespearova díla přezdívají této části Balet smrti. Je to pravda. Pokud jsou v předešlých dílech vraždy a úmrtí prostředkem k dosažení mocenského cíle, zde jsou již samotným cílem. Třetí díl je zápisem nenávistné občanské války. Je temnější, krutější, přímočařejší.

Proč letos padla volba uvést závěr trilogie v prostředí průmyslového provozu?
Vladimír Čepek, dramaturg: Likérku jsme si vybrali při návštěvách různých vytipovaných prostorů. Chtěli jsme takový prostor, který bude vyhovovat tématu třetího dílu, kterým je boj, válka, nenávist, rozvrácená země. Bývalá stáčírna se pro nás stala ideálním místem svou zašlostí, sychravostí, mohutností a zároveň je tam stále znát, že v ní po mnoho desetiletí probíhal provoz, že tam žili lidi, že to kdysi byl slavný a prosperující provoz.

Místo konání – areál bývalé likérky v ústecké čtvrti Krásné Březno, Drážďanská ul. Premiéra i následné dvě reprízy finálního dílu mocenské ságy Jindřich VI. se uskuteční právě zde. V tomto prostoru se odehrají pouze tato tři výjimečná uvedení!

Výroba známých alkoholických nápojů v této likérce, úzce spjatých s historií Ústí nad Labem, byla v rámci restrukturalizace výroby před pěti lety přesunuta do Prostějova. Sídlo společnosti a její vedení zůstalo ale v Ústí nad Labem. V současné době je směr uplatnění areálu především v pronájmu skladových a výrobních prostor. Dle zájmu nájemců se tak postupně areál revitalizuje a cílem je jeho naprostá obnova.

Trilogie Jindřicha VI. se koná pod záštitou Její excelence, paní Jan Thompson, velvyslankyně Velké Británie.

Režie: Filip Nuckolls
Překlad: Martin Hilský
Dramaturgie: Vladimír Čepek
Hudba: Lubor Bořek
Scéna: Štěpán Jirák
Kostýmy: Jan C. Löbl
Fotografie: Petr Kulhánek

Hrají:
Jindřich VI.: Lukáš Černoch
Markéta: Anna Fišerová
York: Jan Jankovský
Warwick: Jan Plouhar
Edward, starší syn Yorka: Adam Ernest
Richard, mladší syn Yorka: Václav Hanzl / Jiří Maryško j.h.
Clifford: Jan Řezníček j.h.
Král Ludvík: Ctirad Götz j.h.
Alžběta, lady Greyová: Anna Kratochvílová j.h.
Rutland: Tobiáš Rímský