Loni slavil na na letních festivalech výročí, vše vrcholilo koncertem 19. listopadu v Brně, kde vznikl TV záznam. Vyjde 30. května na DVD+CD. Na koncertě hrála základní sestava Folk Teamu s hosty Tomášem Úlehlou (zakládající člen) a Milošem Makovským (kytara, ex Synkopy, Taxi a Neopak).

Folk Team letos

Letos hraje Folk Team v základní sestavě Roman Venclovský (kytara, zpěv), Pavel Kopřiva (housle, průvodní slovo), Ivan Huvar ( kytara, zpěv), Roman Jež (klávesy), Dalibor Dunovský (basa) a Pavel Bříza (bicí).

SOUTĚŽ O VSTUPENKY: Na koncert Folk Teamu v pondělí 13. dubna od 19.30 v Národním domě v Ústí můžete vyhrát po dvou lístcích. Víte, kde kapela vznikla a kolik let slaví? Odpovídejte hned na email radek.strnad@denik.cz, připište svou adresu i číslo telefonu. Heslo do předmětu mailu je „Výročí Folk Teamu".

Koncert nabízí nejlepší písně za éru kapely s důrazem na koncertní provedení aktuálního CD (2013). Jsou tu známé písně „Skála", Nadčlověk", „V brněnským Bronxu…"

Před koncertem v Ústí, kde pobaví i severočeská trampská legenda Stráníci, jsme se ohlíželi s Pavlem Kopřivou, zpěvákem i houslistou Folk Teamu, majitelem labelu FT records. Ten nabízí nejen alba Folk Teamu, mapuje také brněnskou hudební scénu.

Pouštěl jsem si vaše CD „Otevřete! Jsou tady lidé…" (1993) a má žena se divila, proč jste tak posmutnělí…
Pavel Kopřiva: (smích) To už dávno neplatí. Na našich posledních dvou deskách jsou i písně veselé, až šprýmovné. Ale pořád pěkné, píše je renomovaný textař Ivan Huvar, který píše i pro divadla. Na poslední desce „Nebudu" (Indies 2012) jsou i skotačivé písně. Vedle písní trošku do šansonu má i ty bigbítové, texty nejsou tak komplikované, jak byly. Je to posun od našich porevolučních i předrevolučních textů, kdy byl jeden jinotaj za druhým, byly lyrické.

Na albu „Otevřete!" vaše pěkná flétna hodně připomíná slavné britské Jethro Tull…
I to už je dnes jinak. Zakládající člen Tomáš Úlehla s námi hraje jen na výročních koncertech a někdy na velkých festivalech. Když hrajeme starší písničky, flétnu suplují klávesy, naše aranže jsou víc kytarové. Podívejte se na naše klipy, náš největší hit je asi teď „Nadčlověk", kterým končíme koncerty… Bude i na novém DVD a CD, které vydáme v květnu 2015.

Hrajete na housle. Proč?
Je to úplně základní folkový nástroj a na nic jiného hrát neumím (smích). Hraju na ně odjakživa, učil jsem se v lidušce, i když má maminka byla učitelka klavíru. Hrál jsem klasiku i folklór a od roku 1973 žánr Folk Teamu.

Čtyřicet let je dlouhá doba. Měli jste i existenční problémy?
To ne, nás hudba nikdy neživila. Vždy jsme měli Folk Team jako vedlejšák a máme dodnes. Problém byla „ponorka", ale jinak jsme měli vždy příjem jinde. V kapele je primář gynekologie, učitel, já byl také lékař, teď jsem vydavatel. A pak tam máme kluky s angažmá v jiných kapelách nebo mají studio…

A problémy s minulým režimem?
Většinou s texty. Folk Team vydal první desku po patnácti letech existence, došlo k tomu tři měsíce před revolucí.

Jak rezonujete s brněnskou hudební scénou? Tam se rodí pořád nové a nové kapely, některé už ale nemají „úctu" k nikomu, soudím. Natož ke starým bardům. Jdou v ironii hodně na dřeň. Mucha, PZH nebo studentské Kalhotky…
K těm já nemám vztah, zcela mě míjí. Zajímá mě klasický bigbít i folk, i tam se najdou zajímavé nové kapely třeba z jihu Čech. Je i spousta písničkářů, třeba Dušan Souček, kteří mě baví. Jsou to samí mladí lidi. Ale ty, které jste jmenoval, mě strašně nebaví.

Na co se v souvislosti s chystaným DVD těšíte? A na co se mohou těšit posluchači?
Na koncertě, kde DVD vzniklo, byla úžasná atmosféra. Předvedli jsme kupodivu výkon, za který se nemusíme stydět. Mezi hosty byl i úžasný Miloš Makovský, podle mě jeden z nejlepších kytaristů u nás, ve vší úctě k Pavlíčkovi i jiným. Doufám, že si DVD pořídí ti, kteří tam byli i další naši fandové. Na koncert v Národním domě v Ústí se mohou těšit lidi, kteří nás tu viděli minule, protože před pěti lety jsme rozhodně nehráli své nové věci. A nutno říct, že novinky nás nakoply a energie v nás i ta z publika je dobrá, pro nás důležitá. Koncerty se daří, máme radost, těšíme se na každý. Určitě jsme ke čtyřicítce omládli duševně, fyzicky už je to trošku horší (smích). Naše album „Nebudu" je zkrátka dost jiné než první alba Folk Teamu. Jsme publiku mnohem přístupnější. Přijďte se podívat, ať vidíte, co kluci v našem věku dokážou.

Vyhráli už 1. Portu

Padesátiny oslaví kapela Rangers-Plavci v úterý 21. dubna v Domě kultury v Ústí. Uvidíme zde skupinu, která brzy po svém vzniku bavila festival Porta v Ústí nad Labem a zvítězila tu.

„Myslím, že právě Rangers jsou neslavnější vítěz všech 48. ročníků Porty. Letos slaví 50 let vzniku. V roce 1964 se mládenci Dufek a Hájek na vodě dohodli, že založí kapelu. Přetáhli ze školního beatového souboru Jana Hammera i další muzikanty Řihoška a Vančuru. Později přichází již vysokoškolák Veiser," ohlíží se Zdeněk Kymlička z agentury For, která Rangers zve.

V roce 1965 ve vinohradské sokolovně mají první koncert. A také první honorář. Párek a pivo. Domnívám se, že to pivo bylo pro většinu z nich možná ještě protizákonné. V roce 1966 přichází Radek Tomášek a Mirek Černý. A v roce 1967 Plavci slavně vítězí na Portě.

Nepočítaně hitů

Za kapelou je za ta léta množství hitů. Třeba Ta zem je tvá zem, Smutné psaní, Neplač malá, Král silnic, Nos pro trable stavěnej, Pole s bavlnou, Vysočina, Trpasličí svatba, Colorado, Vím, vím, Láska je věc kouzelná, Mám radost. To je jen pár písniček.

Všechny tyto jmenované zazní na vzpomínkovém koncertě v úterý 21.dubna od 19,30 hodin v Domě kultury v Ústí. Agentura For zde tento vzpomínkový koncert uvádí. Jako předkapela zahraje trio Choroši, které loni vyhrálo Portu v Ústí.

Lístky jsou k mání v ústeckém Informačním středisku v paláci Zdar, ale také v CK Firo tour v OC Forum i v Hypocentru (Raiffeisen stavební spořitelně) v Dlouhé ulici.