Dovolená je ideální čas ulehnout s knihou. Dobrá kniha je zkrátka dobrý přítel! Nezklame. Peníze si od vás nepůjčuje, tedy ho nemůžete ztratit. A když už do ní investujete, pobaví.

Svěrák i Hlas jsou radost!

Z letošních novinek v případě „pasivní" zábavy, tedy šetření očí „jen" posloucháním nahrávek čtení, radím hned dvě úžasné audioknihy. Doporučuji z plna hrdla úžasné supraphonské 2CD „Nové povídky" od Zdeňka Svěráka, kteréžto si i autor sám vypráví, a jednu sama herečka Daniela Kolářová. „Je pěkné, ale i trošku posmutnělé, jak zde „nadává na toho svého dědka", který třeba „stále kupuje olejovky v supermarketu, protože jsou levné, ale jíst je nikdy nebude". Mistrovství, čistá literatura, zábava, též kapka dojetí zkrátka krása! Radost.

Za pozornost stojí také jen o málo novější titul hudebníka Ivana Hlase, na jednom jediném CD, audiokniha „Za barevným sklem" (Supraphon, květen 2012). Sám písničkář a autor řady hitů Ivan Hlas zde občas vystřídá ve čtení Ondřeje Vetchého, má to poezii i nostalgii, nuda nehrozí. Také já se bavil!

Hafni dobře pobaví

Ale už ke knížkám samotným, papírovým, k jejichž čtení netřeba baterie (do přehrávače). Tedy pokud si nechcete číst ve stanu při baterce poté, co již rodina spokojeně oddychuje po dlouhém výletu…

Z těch loňských knížek, které ve mně ještě stále doznívají, protože jsem si je užil, zaujaly, doporučuji k vodě i na další cesty kolekci zajímavých povídek moravské autorky Moniky Petrlové „Hafni a další povídky" (Nakladatelství JaS, Praha, 2011).

Mile starosvětská o „prázdninách dětí u dědečka na venkově" je zde jen ta první, ovšem i ona spíš zdánlivě. Poté přijde pointa jakoby „odjinud"! Ale to už se na vás valí další a další příběhy, osudy lidí a lidiček pěkně vymyšlené a napsané; sám jsem je bez dechu prožíval s hrdiny. Zkuste a uvidíte, i na sex zde dojde. Lehce, ale živočišně. Pohledná profesionální novinářka Monika zkrátka umí psát, těším se na její další knížky. Už se prý blíží…

Ještěrky a vraždení

Z poslední doby doporučuji originální český detektivní román „Tajemství sedmi ještěrek" (Moba, Brno, jaro 2012) Tepličanky Veroniky Černucké. Rozhovor s ní jsme již otiskli před její autogramiádou na Casanovovských slavnostech v Duchcově, její spletitý příběh rodinných vztahů, zášti a boje o peníze, který vyšetřuje soukromá detektivka Tara, každopádně není nudné čtení. Od Veroniky Černucké se navíc již 11. července objeví v novinových stáncích brožovaná knížka „Půlnoční rekviem" (opět Moba), na níž se ještě s autorkou určitě „podíváme". Doufám, že mě zase překvapí, pobaví. Je příjemné s jejími knížkami v rukou se bát, stíhat padouchy, usínat s nimi pod polštářem. A hádat, kdo to tentokrát vraždil. Ideální pro sázku v rodinném kruhu, kdo vše odhalí jako první!

Jadranská snoubenka a čuvty

Ovšem jsou zde i knížky zcela nové, které si svou cestu na pulty dobrých knihkupectví a za čtenáři postupně „razí". Ale už podle avíz a „obsahů" znějí jejich témata slibně…

Třeba vtipný román „Příručka jadranské snoubenky" (Motto, červen 2012) z pera Blanky Čechové, kombinující letní lovestory mezi Češkou a Chorvatem s dalmatskými recepty. Věřím, že i recept na dalmatské čufty zde objevím, i když při vzpomínkách na to jídlo ze školní kuchyně právě „odvázaný" nejsem. A to už nepíši o kuchyni na vojně, kde jsem si to dvě léta „užíval". Tak mi snad chuť na balkánskou krmi spraví alespoň nová knížka. Už jsem to s ní i „vymyslel". Dostane ji žena, přeci jen to spíš vypadá na „babské čtení", a mně z ní ráda bude vařit dobroty! Tedy nám, dva synkové jistě lehce exotickými jídly z Evropy nepohrdnou.

Anonymní autor(ka) a Nevinnost

Nevím proč, snad je to spíš otázka sugesce, ale věřím, že v létě nás pěkně zchladí takzvaná „severská literatura". Do ní z aktuálních knížek patří detektivka „Nevinnost" (Moba, léto 2012), novinka od Islanďanky Stelly Blómkvistové (je to ovšem pseudonym).

„To je pravda, takže s určitostí nemůžeme říct, kdo vlastně Stella Blómkvistová je. Autor či autorka píše pod pseudonymem, zůstává po mnoho let tajemná stejně jako její knihy a říká se, že je to jistá veřejně známá osoba Islandu," upozorňuje Johana Turner, spolupracovnice Moby. „Krimi Nevinnost je již několikátou v řadě, která byla přeložena do češtiny. Autorka si získala přízeň čtenářů a tak nakladatelství Moba vydává další detektivní příběh advokátky Stelly Blómkvist v pořadí," dodává Johana Turnerová.

Vše nejlepší paní Kačírková

A kdo rád české detektivky a dává přednost povídkám, protože se snáze čtou, nepohrdne asi ani titulem „Masožravé rostliny" (Moba) se šesti příběhy od osvědčené autorky Evy Kačírkové. Spisovatelka ročník 1937, narozená v Olomouci, je dokonce úcty hodná jubilantka, ve středu 4. července slaví/slavila již 75. narozeniny. Knihu tedy „dostává" od Moby k narozeninám! Má blízko také k drsné detektivní škole amerického autora Raymonda Chandlera, pěkný je i fakt, že má „něco společného" také se zkušeným ústeckým spisovatelem Ladoslavem Muškou. Začala sice psát později než on, „až" v roce 1975, ale oba získali prestižní detektivní cenu Havran za nejlepší detektivní povídku roku. Tedy za rok 1998. Jak slibuje nakladatelství, ve svých nových povídkách Kačírková „jasně vymezuje hranici mezi zločinem a normálním, spořádaným životem".