Meluzína před Hraničářem zahraje v Ústí podruhé. Jak vás bavila vaše koncertní premiéra na Útulek Festu?

Každá jsme to prožívala různorodě. Někdo byl v naprostém klidu, někdo dost nervózní. Hrát před našimi známými, rodinou a přáteli bylo paradoxně více plné očekávání, něž když se člověk uvolní na pódiu před někým cizím. Ale to vše se v jeden moment zlomilo a hraní jsme si užily moc. Dokonce jsme i věnovaly první autogram. Před Hraničářem rády nabídneme i pár novinek.

A co publikum, překvapilo vás?

Nepříjemně zatím ne. Nakonec přišlo víc lidí, než jsme čekaly. Hrály jsme, když dopršelo a většina lidí se teprve zotavovala z minulé noci. Většina publika zvědavě nakukovala a postupně se přibližovala k nám. Hrajeme spíše uvolněnější věci, nic rychlého, atmosféra byla v houpavém rytmu. Někdo popíjel ledový drink, někdo se sušil po dešti…

Krocení zeleně před hotelem Vladimir v Ústí nad Labem.
VIDEO: Uprchlíci uklízeli u Vladimiru. V ústeckém hotelu budou do konce války

Už jste vysvětlovali, proč máte právě jméno Meluzína? Dle písně, či tak chcete působit na lidi?

Párkrát byl někomu název povědomý, ale nemohl si vybavit jeho význam. Inspirovala nás mytologická postava z evropských legend. Smutný osud ji změnil v přízrak, který se čas od času vrací jako vichr. Melancholie, tajemnost, našeptávající hlas, tu esenci máme s mytologickou Meluzínou společnou.

Z blízkých nám všichni fandí. Kamarádi s námi jezdí na koncerty, hudebníci z rodiny rozdávají „know how“. Takovou podporu uvidíte na koncertě před Hraničářem, kdy s námi zahraje Tonda Gabriel z Demowave. Brácha se nabídl hrát se sestrou v kapele, dokud na bicí nenajdeme někoho jiného.

La Bandu znáte, je pro vás výhoda, že víte, co vás od nich čeká, že si třeba i na ni zapaříte, užijete si je i pohybově?

Jasně, doufáme, že si na La Bandu hodíme oslavný euforický taneček!

Zleva Josef Formánek, Jaroslav Dušek a Dan Svátek na tiskové konferenci v Hraničáři
V Ústí uvedli nový film podle Formánkovy knihy. V krajském městě ho i natáčeli

V jaké sestavě hrajete, kdo na co a proč? Kdo jste místní?

Až na Niki, která je z Teplic, jsme všechny z Ústí. Máme stejný okruh přátel, takže nebylo těžké se najít. Dvě z nás na ústeckou univerzitu sice chodí, ale převážně to byly kulturní prostory jako je Hraničář, kde jsme se daly dohromady. Naše workflow se tak různě proměňuje. Nemáme striktně určené pozice, vždy to vyplyne ze situace přirozeně. Stejně tak tvoříme spolu hudbu. Každá přispívá hudebními nápady a doplňujeme s nimi výsledný celek.

První ale zahraje na Ústecku i Teplicku již dávno domestikovaná a mezi fanoušky oblíbená parta La Banda de Contenedor. Staví na dosti originálním přístupu se silným DIY cítění. Nástroje má vyrobené doma dle Receptáře nejen na neděli. Našlápnutý melodický elektropop říznutý punkem i psychedelií je vždy postavený na afro-kubánských rytmech i bezvadné funkové base. No a vstupné, to zde jistě bude dobrovolné.