Michal Viewegh do Ústí přijel především kvůli své nové knize. Stihl ji vydat ještě dřív než rok od události, kdy mu praskla srdeční aorta. Jeho mozek se tehdy rázem ocitl bez dodávky krve i kyslíku. Jak se s takovým ochromením vyrovnává a jaký další námět na knihu už nosí v hlavě, prozradil na středeční besedě v muzeu.

Čtěte také: Viewegh v Ústí četl o prasklé aortě

Ještě v březnu jste v rozhovoru tvrdil, že letos knihu určitě nevydáte. Že by se musel stát zázrak. Nakonec jste už v srpnu odevzdával téměř hotový rukopis nové knihy. Jak se vám podařilo dostat se tak rychle do formy?
Materiál pro knížku Můj život po životě, která vyšla teď v říjnu, jsem už v podstatě měl nasbíraný. Bylo to jednoduché. Vzal jsem svůj diář a poznámky jen více rozvedl, rozepsal. Na lámání chleba dojde teď. Když budu muset vymyslet zcela fiktivní postavy, fabuli, kompletní děj.

Takže už v hlavě nosíte nápad na další knihu?
Můj bratr mě přivedl na nápad psát o tom, co teď prožívám, co jsem zažil na vlastní kůži. O potížích s pamětí. Ale autobiografie to nebude. Mám v hlavě postavu sukničkáře po ztrátě paměti. Spoustě ženám přislíbí sňatek, ale o klasického podvodníka přeci nejde. Vše si musím pečlivě zapisovat. Stává se mi, že mám skutečně dobrý nápad, ale zapomenu ho. Počítač mám teď plný poznámek a složek s texty.

Máte za sebou vážnou nemoc, dlouhé období rekonvalescence, přesto opět píšete, objíždíte autorská čtení. Dokázal byste si svůj život bez psaní vůbec představit?
Vlastně si ani nedokážu představit, jak bych se bez psaní uživil. Původně jsem učitel, mohl bych učit. I když to by teď šlo asi těžko. Psát musím.

Řady vašich románů se ujali filmaři. Jak filmové adaptace vlastních děl vnímáte? Je podle vás nějaká, která se vyloženě nepovedla?
Já mám všechny ty filmy upřímně rád. Neříkám, že se mi v nich líbilo úplně vše. Něco se mi nelíbilo třeba ve Výchově (Výchova mladých dívek v Čechách pozn. Red.). Naopak velmi rád mám třeba Účastníky zájezdu nebo Báječná léta pod psa. Nyní se točí Andělé všedního dne, na starostí to má Alice Neliss. Hrají v tom třeba Dyk, Labuda nebo Javorský. To zatím můžu doporučit.