Máte-li ale rádi až bláznivé písničky skupiny Mig 21, pak vězte, že autorem jejich hudby je Tomáš Polák. Zde s ním je krátký rozhovor.

ZAKLETÁ SVAHILŠTINA

Vznikají vaše texty na hudbu, či naopak? Máte na to nějaký „kapelový systém"?
Když udělám hudbu, nazpívám ji ve svahilštině, protože čeština je pro naši swingo-funkovou muziku problematická. A Jirka tvrdí, že slyší v mojí svahilštině zakletý text a jen to z něj překládá. Tak to tak beru.

Country rocková „Máma se vrací" je slušný odvaz nejen ale i koncertně. Derou se vám při ní lidi na pódiu a chtějí tančit?
Někdy, on je čas od času Jirka sám vtahuje do hry, takže s tím ani problém nemáme. Mnohdy je divákům naopak nabídnuto veřejné vystoupení… Především dívkám.

Když slyším „Nauč mě létat, orle", zajímá mě, jestli jste míval vy i Jirka Macháček lítací sny.
Mívali, právě to z tahle písnička vychází.

Plní tedy sobě i lidem tyto sny i v písničkách? A můžou se třeba i podívat na „Měsíc na lunochod"…
Myslím, že Mig 21 je o vzájemném naplňování dětských a klukovských snů. Je to ten sen mít tu kapelu a zpívat si s ní písničky.

ANO, TAKÉ SNY EROTICKÉ

A tedy i sny erotické, když tam máme ty „Kalhotky"?
Přesně tak.

Brzo vás čeká i koncert na Pivovarských slavnostech v Ústí. Má vaše kapela radši pivo nebo víno?
Střídavě. Půl hodiny pivo, půl hodiny víno. Prostě podle nálady.

Když slyším, že Jiří zpívá „Včera mi konečně dala policajtka z naší ulice…", ale „pendrekem do palice," je i toto plnění snů?
(smích) Jo, jasně, i tohle je o lásce ale jinak. Zpívá to takovej trošku jako blbeček, touží po tý svý policajtce ale jediný, co dostane, je ta rána do hlavy. Ale i to je pro něj dobrý.

Prozradíte, který úplně nejstarší song na sobotních Pivovarských slavnostech v Ústí nad Labem zazní?
Z prvního alba písničky „Snadné je žít" a „Skejt".

A kterou naopak tu úplně nejnovější?
Teď už hrajeme úplně celé nové album „Album", ještě novější pak je písnička „Jako FBI", takový slovenský hip hop. Vznikl díky filmové komedii Wilsonov, je to duet Jirky a Vojty Dyka. Oba v něm hrají, ta komedie je o vzhlížení Slovenska k Americe za 1. republiky. Nově mě napadla paralela, že tou inspirací je silná slovenská hudební scéna a tak jsme udělali krimi hip hop, první Jirkův slovenský text.

MATĚJ JE JAZZOVÝ MÁG

Máte i nového člena, že?
Hraje s námi nově Matěj Benko, jazzový mág na černobílý klávesy. Složil a natočil celé pěkné CD „Planety", spolupracoval s námi na desce „Album". Představovali jsme ji s ním a tak se nám to spolu líbilo, že jsme se rozhodli hrát spolu koncerty celé léto. Je to pro nás velký obohacení, mít na scéně jazzového virtuóze, který miluje pop písně. Přiznávám, je pro nás dost cenný, pomůže nám postavit repertoár a podívá se na naše písničky z jiného úhlu.

Pivovarské slavnosti, sobota 18. června, Letní kino Ústí nad LabemNa hlavní scéně: 13.30 Blue Rocket, 15.00 Lipo a host, zpěvačka Yanna (duet Kruhy), 16.30 Petr Kolář, 17.45 Dara Rolins, 19.00 Marek Ztracený, 20.30 Mig 21, 21.45 Rytmus
Lokální scéna: 13.00 Fridrich & Fridrich, 14.10 Sorry holka, 15.20 Will Eifell, 16.40 Nerrea, 18.05 Idio & Idio, 19.20 Točílas
Vstupné: předprodej 140 Kč, na místě 190 Kč