Ještě než nabídne Mig 21, pěvecká a striptérská skupina z Prahy 5 Smíchova, České republice k poslechu své nové album, otestuje některé jeho hity na tradičním jarním turné napříč Českem.

Litoměřický rodák Jiří Macháček, showman, vokalista, autor textů kapely a v neposlední řadě herec, se teď sice nevrátí přímo do svého rodiště, ale ono to do Děčína není z města Máchova tak daleko.

A co je u Migů dnes nového? Tedy vedle toho, že kapela zkraje ledna 2014 rozehřála promrzlý revoluční dav svou muzikou na ukrajinském Majdanu? O moc víc asi ne, ale copak TOHLE vám nestačí?

Na otázky Deníku odpovídal kytarista Tomáš Polák, autor hudby hitů Miga 21.

Na pódiu minus 7 °C

Jaké to bylo, hrát a zpívat na Majdanu na Ukrajině? Určitě to nebyl mejdan, že?
Je to zážitek neporovnatelný s čímkoli, co kapela do této chvíle zažila. Byli jsme tam v podstatě těsně před výbuchem násilí. Nervozita byla hmatatelná. V poměrně skalních podmínkách jsme odehráli koncert a podařilo se nám roztančit dav promrzlých demonstrantů. Mejdan svého druhu.

Máte odtud nějaký konkrétní zážitek? Setkání či podobný?
Na kameramana Mikyho Křena tam zaútočila místní domobrana v domnění, že se jedná o špiona. Na letišti nás pak málem zatkli, a to kvůli kouření sto metrů od letištní haly (povolená vzdálenost je dvě stě metrů). Na pódiu, kde jsme hráli, bylo -7 °C, objevili jsme vynikající vodku značky Chortica, seznámili se s režisérem Iljenkem, potkali spoustu báječných Čechů žijících v Kyjevě…

Ukrajinská dovolená

Zařizoval to Člověk v tísni, nebo jste se tam dostali jinak? Kapela, pro kterou je dost problém se běžně sejít, si přeci jen tak nezabalí věci a nevyjede na „ukrajinskou dovolenou"?
Na prosincovém koncertě jsme dostali otázku, jestli chceme podpořit Majdan a zahrát tam. Řekli jsme, že jistě,i když se nám to zdálo nereálné. Ale Martin Vrba, který byl organizátorem zájezdu, byl člověk na svém místě, takže požádal o podporu nejen Člověka v tísni, ale i přátele-spozory nakloněné našemu souboru. A my, 7. 1. 2014, stáli na Majdanu. Tímto jim všem patří náš dík.

Můžete tu euforii srovnat s jinými zážitky kapely z cest, nebo zkušenostmi jednotlivých členů?
Nedá se to srovnat s ničím, co jsme doposud poznali.

Je to velký oříšek

Věnovali jste tam také Ukrajině nějakou písničku? Nebo naopak díky zážitku nějaká vznikla a bude na novém albu Mig 21?
Píseň s tématem Ukrajina je velký oříšek, ale i výzva,12 písní je hotových, nějaké další s Jirkou dopisujeme, takže kdoví. Ale textařem je on.

Mimochodem, není trochu bizarní, že jela hrát právě tam skupina, která se jmenuje jako slavná stíhačka, a tedy bojový stroj? (Není to podobné jako když si slavná americká novovlnná kapela The B-52´s, mí oblíbení, dala jméno podle proslulého bombardéru?)
Ano, je to opravdu bizarní. Ale nikdo nám to tam nevyčítal. Naše kapela působí neútočně, až bezbranně, a to asi bylo naše štěstí.

Vrátí se někdy na scénu Lelek Orchestra? Nebo to už jen zůstanou pěkné vzpomínky?
Já myslím, že se vrátí, ale otázkou zůstává: „Kdy?"

Nejprve ty slečny

Jak to, že jen málokdy vynecháte na svých šňůrách Českem Děčín, speciálně klub Škuner? Mají tu opravdu dobré pití, krásné slečny nebo snad „jen pěkné prostředí?
Ano. Jen bych to přehodil. Krásné slečny, dobré pití a pěkné prostředí.

Co už můžete říci o novému albu skupiny Mig 21? Kdy a kde bude vznikat, není už z ní část hotová? Třeba pár singlů?
Je to tak: Část desky už je hotová,je to sběr dosud nevydaných písní, z nichž některé už byly v roli singlů, tyto doplňujeme novinkami, které se singly teprve stanou. Takže je to taková singlesbírka.

Zeus bude premiéra

Které písničky z ní už hrajete a Děčín nebude výjimkou?
Bože diskoték! Nauč mě lítat orle, Život je poušť a v Děčíně bude mít světovou premiéru píseň Zeus!

Název a obal je opravdu až na konec, nebo vše vzniká ruku v ruce?
Deska by měla být hotová v září a my chceme, aby obal a název vznikly co nejdříve. A ne na poslední chvíli,jak bývá zvykem, ale zatím si říkáme, že času je dost, takže je dost pravděpodobné, že to bude až nakonec.

A úplně nakonec: Kdy bude venku první singl a první klip k chystanému albu?
Koncem léta, to všechno kolem dozrává.