V roce, do jehož finále zbývá pár dnů, jsme neměli moc štěstí na koncerty Vladimíra Mišíka s jeho rockovou skupinou Etc… či s triem Čunderground. Zvlášť v neskutečně parném létě bylo zle. Nejprve kvůli zdravotním problémům nevystoupil na festivalu Litoměřický kořen, bohužel stejně jako rok předchozí. Též o něj v srpnu přišla přehlídka Střekovské hudební léto. Na terase hradu Střekov chyběl, škoda.

Zkrátka Mišíkovy koncerty nám jsou stále vzácnější. Je tedy radost, mohu-li napsat, že zpívá dnes v ústeckém Národním domě a pak se vrátí do kraje až v pátek 29. ledna. Zazpívá v Lounech.

Britská předkapela

V Ústí má dnes předkapelu Amplified Acoustic Band, partu britského bluesmana i písničkáře Jamie Marshalla, co žije v Praze a úzce spolupracuje s country lady Věrou Martinovou. V kapele má mít kontrabasistku i zpěvačku Svatku Štěpánkovou a tři hudebníky, ale možná ne. Mišíkův web totiž hlásí pro Ústí jen Marshalla s Radkem Hlávkou (kytara, AA Band).

Na koncertě bude na prodej DVD „Živé Kuře v hodinkách" s podtitulem „Palác Akropolis 12-11-2012".

Pravda, záznam koncertu vydal label 100PROmotion zhruba dva a půl roku po jeho vzniku. Ovšem tento skluz koncertní nahrávce jednoho z nejzásadnějších alb v české rockové historii nikterak neuškodil. Hlavně že tu je.

Kuře slavilo v roce 2012 čtyřicet let od natočení. Supraphon k výročí vydal jubilejní edici alba (na CD i na LP), mimořádné turné pak bavilo napříč Českem. Užilo si v Ústí Národní dům, ve větším byl koncert pojat na Dočesné 2012 v Žatci. Zde si na velkolepých výpravných show zakládají, mívají je tu v září pravidelně.

„Krom Mišíka turné jeli členové původní kapely Flamengo legendární baskytarista Vladimír „Guma" Kulhánek a kytarista Pavel Fořt. Sestavu doplnili muzikanti z Etc… (Jiří Zelenka, bicí, Pavel Skála, kytary) plus další hudebníci k dotvoření charakteristického 'flamengovského' zvuku: Jakub Doležal (saxofon, flétna) + Pavel Bohatý (zpěv, klávesy)," uvedl Šimon Kotek, vydavatel DVD i manažer Vládi Mišíka.

V bizarním obalu

Koncertní nahrávka z klubu Palác Akropolis má devět skladeb. Točil ji (tak jako před čtyřiceti lety) Petr Kocfelda, obraz stříhal hudebník Miloš Dvořáček. S grafikou DVD si poradili, a skvěle, výtvarníci Karel Haloun a Luděk Kubík. A že je na přebalu místo kuřete „volské voko"? Inu, takový už je humor autorů obalu.

„Na koncertě Vladimíra Mišíka v Ústí, jako na jeho dalších vystoupeních, samozřejmě DVD „Živé Kuře v hodinkách" k mání bude. Ale Vláďa bohužel žádnou z těch písniček nezazpívá, bez flétny to není možné," řekl včera Deníku Šimon Kotek, manažer Mišíka a Etc… Škoda, živě tedy neuslyšíme ani krásnou baladu z Kuřete, píseň „Já a dým". I ji přitom textoval básník Josef Kainar (1917 1971), jako většinu písní na DVD i na původním LP. V tom a v báječné muzice je síla, krása a půvab legendární české desky. Průlomového alba se symbiózou poesie a elektrického rocku. To ono dokázalo, že lze i rock zpívat česky.

Zvířecí desky

To LP patří do trojice legendárních českých rockových alb: Kuře v hodinkách (Flamengo) Želva (Olympic) Straka v hrsti (Pražský výběr. A logicky vzbuzuje i po čtyřiceti letech zájem posluchačů.

Koncertní záznam „Živé Kuře v hodinkách" se na DVD rozjede bez zbytečných úvodů. Vidíte, co se děje na pódiu a už to zní. Jistá rytmika i názor, hlavně klávesy Páji Bohatého a saxofon dalšího hosta Jakuba Doležala dělají z nahrávky v předkrmu „Intro" možná spíš jazzrock.

Známe a máme rádi

Ale už Vladimírem zpívaná „Rám příštích obrazů" je Mišík, jak ho známe a máme rádi. Odsud vede přímá cesta k jeho první desce „Stříhali dohola malýho chlapečka" (Supraphon 1976). A ve třetí písni „Jenom láska ví kam" přidává na pověstné naléhavosti i doprovodném zpěvu kapely. Ty písničky dokazují, jak nadčasová byla už v roce 1972 kapela Flamengo. Škoda že se rozpadla vlastně ještě dříve, než „stihlo" album vyjít.

Pěkná balada „Já a dým", druhá striktně Mišíkova hudba na albu, opět posouvá jeho výraz blíž k tehdy se „blížící" první sólo desce, k Chlapečkovi. Ovšem na tu si museli fanoušci počkat čtyři roky. Ale onen pitomý zákaz, který vyvolal v pražských ulicích nápisy „Nechte zpívat Mišíka", přišel „až" v 80. letech.

Kainar dominoval

U Kuřete víme, že sám básník Kainar (jen písně „Stále dál" otextoval hudební producent alba Hynek Žalčík) je jediným autorem textů na albu. Ale z hudebního přístupu rockerů tenkrát moc nadšený nebyl. Hudebně byl dost jinde, miloval jazz i blues a bohužel se ani vydání Kuře te v hodinkách nedožil.

Ovšem i z dnešního úhlu pohledu tu vše koresponduje, jeho textům hudba Mišíka, saxofonisty Jana Kubíka (má na albu čtyři autorské písně z devíti) a dalších muzikantů hraje do ruky. Také Doležalova příčná flétna je radost a zážitek, slyšet její hudební jízdu též v Mišíkově „Pár století"

Bohužel bez Khunta

Je moc fajn, že ani živé „Kuře" na DVD není užvaněné. Ale Mišík tu musel připomenout: „Teď nastane chvíle, kdy zahrajeme píseň kterou na desce zpíval Ivan Khunt. Už bohužel není mezi námi, takže mládí vpřed. Pája Bohatý opět, kdo jinej? Budeme mu držet palce," dává Mišík prostor hráči na klávesy.

V roce 2012 působil Pája i ve skupině Anny K a Pavel Fořt mu k písni slušně sóluje. Mimochodem, má kytaru od proslulého českého stavitele kytar a muzikanta Petra Jurkoviče, který na konci listopadu 2015 zemřel.

V hutné rockové klasice „Doky, vlaky, hlad a boty" zaskakuje za Vláďu jeho „hlasový kaskadére" Pája Bohatý. Sóluje tu skvělý saxofon, sbory kapely jsou pověstné. Finále patří Kubíkově „Kuřeti v hodinkách". Opět Mišík u mikrofonu, je zas naléhavý, jistý s podporou kapely a sólující příčnou flétnou.

Co na tom sejde?

„Sám za svou láskou já se plavím… kam dokulhám to já vůbec nevím… s tou flétnou…", zní na DVD. Sbor kapely na to odpovídá: „Co na tom sejde" a Vladimír verši Kainarovými s podporou jethrotullovské flétny přiznává: „Čas je mé kuře v hodinkách!"

Vážně mě těší, že jsem u toho v roce 2012 v Ústí nad Labem, a ne-li v žižkovském Paláci Akropolis, pak alespoň v severočeském Žatci na Dočesné 2012 nechyběl.

Bez zbytečných rušivých efektů, jen slova, hudba a skvělé výkony muzikantů. Pěkné silné to bylo, takový zážitek ve vás zůstane snad už navždy. A toto DVD říká vše.