„Éda byl v Ústí legendou. Fotil mě, když jsem šel na vojnu, i moji svatbu. Později mě jako mladšího kolegu učil kolorovat černobílé fotografie. Když jsem po jeho smrti získal tento foťák, zkusil jsem si také udělat pár snímků, ale spíš jsem ho používal jako stylovou rekvizitu ve svém ateliéru,“ podotkl známý ústecký fotograf Petr Berounský, který aparát po více než dvaceti letech přepustil muzeu.

Stroj byl vyroben v NDR kolem roku 1960. Muzeum chce nového exponátu se silným příběhem využít ke zmapování ateliérové tvorby i soukromého osudu oblíbeného „lovce tváří“ Édy Majera. Vyzývá Ústečany, aby provětrali rodinná alba a zasílali své fotografie, případně zapůjčili originály fotografií, které mají na zadní straně razítko VD Fotografia Liberec, provozovna 401, případně s adresou ateliéru Vaníčkova 13, Ústí nad Labem.

„Zmínil jsem se před rodiči o Majerovi a po chvilce hledání jsem najednou držel v rukou svůj snímek z roku 1975 s umělým dortem, na němž plála jedna svíčka. Maminka vzpomínala, jak zázračně uměl fotograf zajistit, aby se děti na fotkách vždy usmívaly,“ poznamenal vedoucí historického oddělení a kurátor sbírky techniky Martin Krsek.

Ústecké muzeum chce veřejností zaslané snímky, ideálně se vzpomínkou na okolnosti focení v Majerově ateliéru, publikovat na internetu a připravit tak netradiční on-line výstavu v době, kdy je kvůli koronavirové pandemii nuceně uzavřené. "Všechny zapůjčené originální fotografie budou vlastníkům samozřejmě vráceny," ujišťují muzejníci.

Fotografie lze zaslat elektronicky na adresu krsek@muzeumusti.cz nebo doručit osobně či poštou na adresu Muzeum města Ústí nad Labem, Martin Krsek, Masarykova 1000/3, Ústí nad Labem. "Vždy uveďte zpáteční adresu či telefon pro vrácení snímku po naskenování," upozorňuje muzeum.