Takový BYL bouřlivák Jim Morrison (1943, USA - 1971, Paříž), slavný americký rockový zpěvák, stejný JE v podání mladého tanečníka Robertse Skujeniekse v inscenaci ústeckého Severočeského divadla „The Beatles – The Doors". Napsal ji a v Ústí režíruje Igor Vejsada z Ostravy, tanečník narozený v roce 1984 v Lotyšsku je za svého rockového rebela Jima nominován na prestižní divadelní Cenu Thálie 2012 v kategorii balet muži. Severočeské divadlo aktuálně uvede nominovanou inscenaci „The Beatles - The Doors" v neděli od 17.00 ve své budově v Ústí nad Labem. Zde je část rozhovoru, který s ním celý najdete v pátečním vydání Deníků v Ústeckém kraji.

Vyzrálý tanečník…

Nominace je Roberte Skujenieks je odůvodněna takto: „Vyzrálý tanečník mimořádně mužného zjevu se skvěle vyrovnal s náročnou - zejména po výrazové stránce - rolí Jima Morrisona, vůdčího ducha rockové skupiny The Doors. Jemné odstíny jeho duševního stavu, výrazy extáze, bolesti, lásky, tvůrčího zápalu a opojení pramenící z popularity, vyjádření jeho vztahu k ženám, včetně vztahu k jeho osudové životní partnerce, spolu s mimořádně dynamickým tanečním projevem daly vzniknout neobyčejnému a na diváky silně působícímu výkonu."

Tanečníkovi, kteří působí v Severočeském divadle od roku 2010, konkurují Ondřej Vinklář, tančící Basila v baletu Don Quijote (Národní divadlo - Státní opera Praha) a Adam Zvonař jako Prince Desiré v baletu Šípková Růženka (Národní divadlo Praha).

Ve Zlaté kapličce

Zda Thálii ji získá Roberts Skujenieks se dozvíme v sobotu 23. března od 20.00 v přímém přenosu České televize ze slavnostního večera předávání Cen Thálie z Národního divadla v Praze. Věřím, že příznivci kvalitního divadla budou alespoň u televize držet Robertovi jako nové ústecké baletní naději palce. „Té nominaci jsem nemohl uvěřit. Bylo to takové zvláštní," ohlíží se Roberts Skujenieks v rozhovoru pro Deník.

Robertsi, řekněte, jak moc je to pro vás vydřená nominace?
Je to dost psychický zážitek, vždyť každé představení je jiné. Snažím se do tancování dát vždy vše, co můžu, a na konci jsem vyčerpaný fyzicky, ale ještě spíš psychicky.

Proč psychicky? Tréma u vás asi nehrozí, vždyť pro lidi profesionálně tančíte už roky.
Jasně. Ale Jim Morrison je role, která vyžaduje spíš herectví, než techniku. Spíš mě to tedy vyšťavuje psychicky, je to jiné, než klasika. Ta je daná, ale The Doors je moderní taneční inscenace.

Kdo je Roberts Skujenieks

Pochází z Lotyšska. Narodil se 18. února 1984. Vystudoval baletní konzervatoř v Lotyšsku.
V roce 2002 nastoupil do angažmá do Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě (inscenace Labutí jezero, Louskáček, Othelo, Romeo a Julie, Stvoření světa…)

Od roku 2010 je členem baletního souboru Severoéčeského divadla. Zde již tančil v inscenacích Cikánské kořeny/í, Café Aussig, Louskáček, Popelka, Gajané, Baletní miniatury, The Beatles – The Doors…

Celý rozhovor čtěte v tištěném pátečním Deníku!