První divadelní komedie britského autora, spisovatele a režiséra Martina McDonagha z roku 1996 vypráví příběh matky a dcery z irského venkova, kde chcípl pes.

Inscenaci o vztahu dcery, kterou hraje Anna Fišerová, a despotické matky v podání Marty Vítů nastudoval tehdejší umělecký šéf a režisér Filip Nuckolls.

V příběhu hrají též Matúš Bukovčan a alternující dvojice Kryštof Rímský či Jan Jankovský, který svůj part odehraje i v úterní derniéře.

„Je mi líto, že hra končí. Měl jsem ji rád, je to srdcové představení. Několikrát ji od nás viděl Hraničář, ale i divadlo v Celetné a Žižkovské divadlo, Cimrmani," ohlédl se Jan Jankovský. „Hráli jsme ji i v Teplicích, v Divadle Komedie a v Příbrami," dodala Marta Vítů.

A proč Kráska končí? „Šanci teď dostávají naše novinky," řekl mluvčí Činoherního studia Petr Kuneš.

CELOSVĚTOVÝ ÚSPĚCH

Kráska z Leenane byla prvním divadelním představením uvedeným v době činoherácké krize na jevišti veřejného sálu Hraničář. Bylo to již v září 2014. Hra slavila celosvětový úspěch, dodnes je považována za McDonaghův nejlepší text.

„Přesvědčivě totiž sází na atributy krváků a syrových detektivek s prvky černé komedie. Sleduje pokleslé figury, jak se motají životem, zhusta je doprovází alkohol, rvačky, vraždy," popsal režisér Filip Nuckolls.

S drsnými komediemi Lebka z Connemary, kterou Činoherní studio uvádí od loňska, a Osiřelý západ tvoří Kráska tzv. Connemarskou trilogii. Divadlo ji uvedlo letos v únoru s velkým diváckým úspěchem.

DIVADLO LÁKÁ NA DVĚ PREMIÉRY

V dubnu se Činoherák rozloučí ještě se svou pohádkou Do bláta a zase zpět. Jevištní technik František Marek ji uvidí naposledy už ve středu 13. dubna dopoledne.

Střekovské divadlo ale láká i na dvě novinky. Ve znamení premiéry dramatu Maxe Frische Homo Faber o muži, kterého změní náhodné setkání s mladou ženou, tu bude sobota 22. dubna od 19 hodin.

O několik dní dřív se diváci také mohou těšit na premiérové scénické čtení v Obejváku s názvem A pak z cyklu Překročit hranice.