S osobami nemocnými schizofrenií v Ústí pracuje sdružení Fokus. Podle slov předsedkyně sdružení Lenky Krbcové Mašínové se projekt Neviditelní lidé snaží přesvědčit, že schizofrenici nejsou nebezpeční a že se jich nemusíme bát.

Systém nebezpečnější než nemoc

Často je totiž nebezpečnější systém, který se o ně stará než nemoc sama. „Schizofrenie je nemoc, která je zrádná, protože není vidět. Handicapovaný člověk není jen někdo slepý či bez rukou a nohou. Nikdo nikomu do hlavy nevidí," vysvětluje Krbcová Mašínová.

Půlhodinový dokument ve čtvrtek střídala debata, moderátor a ústecký rodák Roman Zach na pódiu přivítal spolu s režisérem a předsedkyní sdružení Fokus všechny aktéry filmu, kteří s obdivuhodnou odvahou odhalili svou tvář.

Diváci s údivem naslouchali, jak vypadaly jejich dny plné monotónních činností, nebo hodiny až dny strávené připoutáním k lůžku.

Vyvracení mýtů

Organizace Fokus díky dokumentu Neviditelní lidé vyvrací mýty, které mimo jiné tvrdí, že schizofrenici nemohou pracovat. Fokus v gastronomii využívá jejich potenciálu a kreativity k tomu, aby se naučili komunikovat, být potřební a aby uměli pracovat se stresem, který patří k jejich každodenním životům.

„Nejrozšířenější mýtus spojený se schizofrenií je agrese," sděluje Lenka Krbcová Mašínová, která se snaží poukázat na fakt, že ve společnosti panuje neinformovanost, kvůli které si lidé pod pojmem schizofrenie představí násilí. Lidé trpící schizofrenií však mají emoce, s agresí se musí utkat a snažit se ji porazit.

Ve společnosti také převládá názor o schizofrenii, jakožto rozpolcené či vícenásobné osobnosti. „Každý má jen jednu osobnost a je na vás, jak ji vnímáte," vyvrací Vláďa, který je vedoucím La Buž Dobrý Fokus. Ve 28 letech onemocněl paranoidní schizofrenií a je krásným příkladem toho, že i přes svou nemoc může vést plnohodnotný a kvalitní život. Má rád jídlo, muziku a společnost.

„Ještě před natáčením dokumentu jsem byl v Terstu, odkud jsem si odvezl spoustu poznatků o tom, jak to tam funguje, ale také jsem cítil vztek, o kolik života jsem přišel. Dokument splnil mé očekávání a myslím si, že může středoškolákům osvětlit, co to schizofrenie je," sdělil pro Ústecký deník.

Dokument jako informační kanál

Dokument, který dle režiséra Bohdana Bláhovce slouží jako jakýsi informační manuál, se snaží také ukázat, že síla rodiny, díky které člověk může pocítit naději v lepší zítřky a podpora komunity, jako je například Fokus, je klíčová.

Organizace Fokus se snaží divákům přiblížit podstatu schizofrenie, která přichází bez varování a mění stav mysli i duše. Na druhou stranu dokument ukazuje, že s touto nemocí se dá žít i mimo léčebny v komunitě, kde se člověku otevírají dveře a nové příležitosti.

„Schizofrenie mi vzala celý hmotný život, ale dala mi cestu, která roste každým rokem," podělil se o své pocity Jakub.

Film by měl pomoci rozpustit mýty o schizofrenii

Tři otázky pro režiséra dokumentu Neviditelní lidé Bohdana Bláhovce

O čem je film Neviditelní lidé?
Dokument, který má podtitul recept na kvalitní život, by měl být populárně naučným filmem, který pomůže rozpustit mýty o schizofrenii, které ve společnosti panují. Pro mě to byla výzva, protože většinou dělám filmy observační a autorské. Zde bylo zadání, aby byl dokument srozumitelný a víceméně informativní, a aby pomohl divákovi zorganizovat se v problematice schizofrenie.

Co pro Vás bylo impulsem k natočení tohoto dokumentu?
Zaujalo mě, že Fokus zaměstnává lidi s duševním onemocněním v oboru gastronomie. Proto byla má idea taková, že na to půjdeme přes jídlo a budeme hodně ve filmu vařit a zabývat se jím. Překvapilo mě, že Fokus kuchyně byla na poměry regionu velmi kvalitní. Přišlo mi důležité, že lidé s tak těžkou životní situací mohou transformovat svůj handicap v to, že tady vyrábí službu, která zde chybí a stává se přístupná pro normální většinu.

Jak dlouho trvalo natáčení?
Bylo asi 10 natáčecích dní od října do listopadu.

Michaela Kubištová