Paní Nino, jak vzpomínáte na první Vánoce s panem Kačerem?

(smích) Byly báječné. Poznali jsme se v Ostravě, začali jsme spolu chodit už na škole. Bydleli jsme v Porubě, ale jezdili na Vánoce k rodičům do Brna i později ještě s malými dětmi. Až pak jsme začali slavit Vánoce doma, samostatně.

Těšíte na Vánoce?

Těším, Vánoce jsou úžasné. Když přijde Ježíšek a zazvoní, jsem úplně hotová. Věřím na něj pořád, na to, že nám nosí dárky (smích).

Kde jste trávila dětské Vánoce?

No v Brně na adrese Slepá 33 A. Tam bývaly krásné Vánoce s babičkami a s tetičkami, s o 2 roky starší sestrou, s tátou a mámou u stromečku…

Vybavují se vám dárky z těch let?

Jedním z nejhezčích dárků, které jsem dostala, bylo mi devět let, byla manikúra. Dostaly jsme ji já i sestra, byl to pilníček a nůžtičky. Tak jsem si myslela, že jsem úžasně dospělá, že už jsem slečna (smích).

„To byly ladovské zimy, chumelenice, to už dnes není." Bývaly?

Ale ano. V Brně se po naší ulici sáňkovalo. Ale zdá se mi, že je to všechno přibarvené romantikou, že to možná ani tak nádherné nebylo.

My jezdili na hory, rádi jsme lyžovali a sáňkovali, v Novém Městě na Moravě nás táta naučil lyžovat. I jeho sestra byla velká sportovkyně, s ní jsme jezdily na Praděd, na Barborku. Až do Velikonoc jsme se tam opalovaly na lyžích, bylo to krásný…

Rozkrojíme jablíčko

Které zvyky dodržujete dodnes?

Všechny. Peču cukroví, rozkrojíme jablíčko…

Jsou lidé, kteří by kapra nikdy nezabili. Jak je to u vás?

Můj zeť kupuje živého, dává ho do vany a pak ho vykuchá a rozporcuje. Já bych kapra nezabila, kupujeme už zabitého a rozporcovaného.

Vzala byste práci přes svátky?

O svátcích jo, ne na Štědrý večer. Na dobročinných akcích kolem Vánoc bývám.

Trápilo vás někdy, co k Ježíšku?

Já už nekupuji oblečení, to si každý koupí sám. Ale ráda dám vděčné věci, třeba šperky, mám doma totiž hlavně holky. Každá dostane to, co jí zůstane už navždycky. V klenotnictví koupím řetízek, prstýnek nebo náramek…

Jaký dárek potěší vás?

Děti. Většinou každý druhý rok je u nás pod stromečkem nějaké nové miminko, to mi udělá vždy největší radost, když přijde do rodiny zdravé vnouče anebo pravnouče. Teď máme už dvě pravnučky, takový Ježíšek pod stromečkem je větší radost než dárky a cukroví, než všechno.

Jedna zpěvačka mi popsala, jak chodí na Štědrý den zasněženou Prahou a dívá se do rozsvícených oken. To je smutné, ne?

Ano, to je hodně smutné.

Je to tak, že půlnoční mši nikdy nevynecháte?

Někdy vynechám. Bydlíme teď na barrandovském kopci a tam je na Starém Slivenci takový malý kostelík. V něm jsem jednou s vnoučátky byla na Půlnoční a bylo to moc hezké. V Praze ve velkých kostelích bývá blázinec, do nich se jen kolem Vánoc chodíme dívat na betlémy.

Do polévky fazole

Jste na nějaký recept pyšná?

Do rybí polévky nedávám hrách, ale velké fazole. To je taková naše specialita. Nevím, z jaké země to pochází, ale někdo mi to poradil, a tak to dělám. A je to moc dobrý.

Co máte na Vánocích nejradši? Kolektiv, děti, klid?

Ten kolektiv a děti (smích). Děti musí být, je smutný, když je někdo nemá. Jsou to pak krásné svátky, mám je moc ráda. Mám ráda Vánoce, Mikuláše i Velikonoce.