Jeho součástí je i udělení Ceny Pavla Kouteckého, prestižní ceny pro nejlepší český dokumentární film roku. Do Ústí přijedou známí tvůrci, jako je Vít Klusák, Kazma a Krug a další. Pro konání přehlídky hledali pořadatelé větší krajské město s univerzitou a kulturním zázemím.

„Ústí to vše splňuje. Je zajímavé, má skvělá divadla, kina i galerie, nabízí přímé propojení na Drážďany. A důležité je, že tu podobný větší filmový festival chybí,“ říká ředitelka festivalu Pavla Janoušková Kubečková.

Co pro festival znamená propojení se slavným, dnes už zesnulým českým dokumentaristou Pavlem Kouteckým?
V ideovém smyslu hlavně to, že chceme ukazovat filmy, které zprostředkovávají osobitý úhel pohledu na dnešní svět. Festival je s Cenou Pavla Kouteckého úzce propojený. Cena byla základ úvahy nad novou akcí. Založila ji před dvanácti lety producentka a dlouholetá spolupracovnice Pavla Kouteckého Jarmila Poláková krátce po jeho tragické předčasné smrti, aby se na něj nezapomnělo. Chtěla podpořit výrazné režisérské osobnosti z řad tvůrců dokumentárních filmů, v tom chceme pokračovat. Loni jsme spojili síly, výsledkem je první ročník festivalu Elbe Doc.k.

Muzejníci představili potomky německých obyvatel domu, kteří ho museli po válce opustit.
FOTO: Vyhnanci z Roztok u Povrlů obdivovali rodinné poklady

Kdo má šanci letos získat hlavní cenu?
To se neodvažuji odhadovat. Ale letos je soutěž českých filmů velmi kvalitní a vyrovnaná. S klidným srdcem můžu doporučit vše ze soutěže. Z dalšího programu divákům z Ústí doporučím, pokud ještě s návštěvou kina váhají, ať navštíví naše letní kino u OC Forum. Promítat bude denně od čtvrtka do neděle od 20.30 zdarma.

Co nabídne konkrétně?
Středu zahájíme diváckým hitem Tohle není Kalifornie o skateboardové kultuře v bývalém východním Německu. V pátek připomene českým dokumentem Pásky z Nagana slavný příběh českého hokejového týmu. Po filmu následuje diskuse s režisérem; diváci se mohou ptát, jaké je natáčet s bývalými hokejovými hvězdami NHL. Každý večer budou v Hraničáři koncerty českých a německých kapel. Vystoupí například čerstvá držitelka ocenění Vinyla známá pod jménem Enchanted Lands.

Celý rozhovor si můžete přečíst ve středečním tištěném vydání Ústeckého deníku.

Útulek fest 2018.
FOTO: Útulek Fest 2018 se povedl, bavili psi i křest Točílas