„Ani já nejsem nadšený z nových verzí čehokoli, ale tohle je něco jiného. A nejen proto, že se tvůrci vrátili do stejných míst, kde vznikl Vinnetou původní. Ono v Evropě moc jiných lokalit není," říká Petr Berounský.

Na tři nové příběhy Vinnetoua, které začne vysílat ČT2 už v sobotu od 20 hodin, se těší. První díl série podle příběhů Karla Maye se jmenuje Nový svět. „Možná nebude bavit ty diváky, kteří v příbězích hledali hodně romantiky, ale podle mě se dost povedl," je si fotograf jistý, i když to u něj není láska na celý život. „Měl jsem ty filmy rád v dětství, ale vrátil jsem se k nim až tak před deseti lety," vzpomíná muž, který o sobě tvrdí, že je vinnetoulog.

Vy už jste nového Vinnetoua viděl, že? A ne jen z ukázek.
Viděl jsem všechny tři díly na slovenské televizi. Už z prvního dílu jsem padl na zadek. Totiž důvěryhodnost zpracování postav i reálií, hlavně indiánů, je dokonalá. Indiáni tu opravdu smrdí, nejsou vymydlení, Nšo-či nemá linky pod očima… To mi na klasickém Vinnetouovi vadilo, protože jsem milovník indiánů, mám je hodně nastudované. Tuhle změnu jsem ocenil na prvním místě.

Těší vás, že do toho německá RTL šla?
Těší. Už to sleduji delší dobu, věděl jsem, že se točí, a od prvních záběrů bylo jasné, že to bude jiné než původní Vinnetou. Točí na stejných místech, ve stejných reáliích, v Evropě není moc lokalit, které by odpovídaly popisům z knih Karla Maye. A je tam i pár stejných herců.

Může série i zklamat?
Někoho možná zklame, že se tvůrci opět nedrží původních Mayových románů. Posunuli příběh ještě dál, je dobré pustit si to dvakrát, aby se do toho člověk vnořil. Ale to mi nevadí. Fascinuje mě reálné zpracování, každému záběru se tu dá věřit.

Na kolik přesný je nový Vinnetou?
Mám stažených 130 westernů, které s kamarádem sjíždíme. A nový Vinnetou zapadá do hodně dobrých amerických kovbojek, westernovek, indiánek. Strašně se mi to líbí.

Je to až taková „špína", že by seriál nebyl pro děti?
Ne, je to takové, jak jsme na Vinnetoua v dětství koukali.

Řekne nám seriál o indiánech něco nového?
Jsou tam různé polohy, velký důraz se klade na utlačování indiánů a jeho odsouzení. V americké produkci to není běžné.

Němečtí filmaři v 60. letech udělali z Old Shatterhanda skoro supermana. Jak ho pojala RTL dnes?
Jinak. Není to silná neohrožená hvězda jako v podání Lexe Barkera. Občas z toho vychází jako fackovací panák. Je to zvláštní pocit, když se člověk přenese do roku 1860. Kdyby přijel na Divoký západ, tak je to vystrašený Němec a drsní chlapi si tam s ním „vytírali řiť". Tomu naprosto věřím. Karel May, když tam přijel, měl svou výšku a nenarostl najednou do rozměrů hrdiny. Když si vzpomenu, že měřil asi 166 centimetrů, nemohl poslat chlapa k zemi jedním úderem. Byl otloukánek.

Karel May, který žil a psal i v Ústí, nakonec v Americe byl?
Byl, ale později, když už měl všechno napsané. V jeho životě existuje vakuum, to vede k možnosti, že tam byl. Kolem roku 1862 se asi na rok ztratil a nebyly o něm žádné zprávy. Rád tomu věřím. Nové zpracování už z Vinnetoua nedělá takovou pohádku jako dřív.